Článek
„Vždycky jsme chtěli být součástí civilizovaného světa. Po rozpadu Sovětského svazu se nám z nějakého důvodu zdálo, že se ze dne na den staneme součástí tohoto takzvaného civilizovaného světa. Ukázalo se, že nás tam přes veškerou snahu nechtěli,“ řekl Putin.
Šéf Kremlu dodal, že v tomto směru se dokonce chopil iniciativy sám, ale neúspěšně.
Rusko 24. února spustilo invazi na Ukrajinu, která má za následek ztráty desítek tisíc životů na obou stranách. Během raketových útoků na ukrajinská města cílili Rusové také na civilní infrastrukturu. Nejednou zasáhli nemocnice, školy či obytné čtvrti.
Zpackali, co šlo. New York Times rozkrývá pozadí Putinova kolosálního vojenského trapasu
Přes to všechno si Putin ve středu neodpustil říct, že ukrajinský lid považuje za bratrský a že Rusko už léta dělá vše pro budování bratrských vztahů s Ukrajinou. „Ale nic nefungovalo,“ zopakoval ruský postoj.
Putin přitom v červenci 2021, ještě před válkou, zveřejnil esej o Ukrajině, které upřel právo na samostatnou existenci. Tvrdil v ní, že Ukrajina sice může formálně existovat jako samostatný stát, ale jen v nějakém svazku s Ruskem. Tedy podobně, jako Bělorusko pod vedením autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka.