Článek
Zprávu o tom, že byl Putin na frontě, oznámil v úterý ráno v televizním pořadu moderátora Vladimira Solovjova poslanec Státní dumy a bývalý voják Andrej Guruljov. „Náš vrchní velitel byl v zóně speciální vojenské operace,“ řekl.
„Pokud myslí velitelství, kde byl v pátek, tak ano,“ upřesnil posléze pro Rossijskou gazetu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Putin podle něj pracoval na společném velitelství ozbrojených sil. Kreml dokonce zveřejnil video z návštěvy, neuvedl ale, kde přesně se setkání konalo.
Podle analýzy nezávislých ruských investigativních žurnalistů to však bylo sídlo Jižního vojenského okruhu, který se podle ministerstva obrany nachází v Rostově na Donu. Ten je od Bachmutu vzdálen necelých 200 kilometrů vzdušnou čarou.
Kulatý stůl a interiéry místnosti se shodují s těmi, které v listopadu navštívil také ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ruská média tehdy po jeho návštěvě také tvrdila, že byl v zóně speciální vojenské operace.
Pro ruskou propagandu je podle analytiků z Institutu pro studium války (ISW) důležité, aby pokračovala ve vykreslování Putina jako zapojeného válečného vůdce. Frontová návštěva Zelenského v Bachmutu v 300. den války tento narativ totiž výrazně podkopává.
Putin se podle ISW snaží svůj obraz vylepšovat veřejnými vystoupeními na podporu invaze.
Jeho nedávné rozhodnutí ocenit představitele čtyř anektovaných a Ruskem uznaných republik na východě Ukrajiny, kteří se ani přímo nezapojili do bojů, vyvolalo mezi ruskými nacionalisty určitou kritiku.
Bývalý vůdce proruských separatistů a někdejší Putinův spojenec Igor Girkin poznamenal, že Putin oceňuje „své hrdiny v Kremlu“, ale ne ruské vojáky, kteří bojují v předních liniích.
Girkin už dříve pronesl na Putinovu adresu několik kritických komentářů. V září například uvedl, že Rusko už válku prohrálo.