Článek
Moskva zprávu zatím nekomentovala. Elektrárnu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době ovládají ruské invazní jednotky.
U letiště Antonov v Hostomelu byly spatřeny ruské chladírenské vozy, které sbíraly těla mrtvých ukrajinských obránců. Existuje možnost, že budou vydávána za zabité sabotéry v černobylské zóně
Ukrajinský regulační úřad v pátek oznámil, že zařízení je nadále bez pravidelné dodávky elektrického proudu. Rusko přitom ve čtvrtek tvrdilo, že tato dodávka byla obnovena. Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází.
Ruské síly se podle ukrajinské vojenské rozvědky snaží vyrobit falešné důkazy, které mají imitovat účast ukrajinské armády na černobylské havárii a potvrdit ruskou verzi, píše agentura Interfax-Ukrajina. „U letiště Antonov v Hostomelu byly spatřeny ruské chladírenské vozy, které sbíraly těla mrtvých ukrajinských obránců. Existuje možnost, že budou vydávána za zabité sabotéry v černobylské zóně,” uvedla ukrajinská tajná služba.
Nedosáhl toho, co si přál
Rusko podle ní nedosáhlo kýženého výsledku pozemní vojenskou operací ani přímými vyjednáváními. "Putin je tudíž připraven uchýlit se k jadernému vydírání světového společenství kvůli ústupkům v podpoře Ukrajiny," dodala rozvědka.
Ani bez chlazení v Černobylu únik radioaktivity nehrozí, řekla Drábová
„Okupanti odmítli umožnit ukrajinským opravářům přístup do závodu. Na pokyn (běloruského vůdce) Alexandra Lukašenka tam vstoupili i 'běloruští specialisté'. Mezi nimi pod rouškou jaderných pracovníků vstupují (do zařízení) také ruští sabotéři, kteří chtějí zorganizovat teroristický útok,” tvrdí ukrajinská tajná služba, která připomněla dřívější zprávy ukrajinských úřadů o ruských útocích na Záporožskou jadernou elektrárnu a jaderný výzkumný institut v Charkově.
V rámci monitorování radiační situace na našem území jsme nezaznamenali žádné změny. Hodnoty nad územím Evropy jsou taktéž na obvyklých úrovních. Výsledky monitorování můžete sledovat na stránkách MonRaS https://t.co/XuN8vsc4hX a EURDEP https://t.co/MyUWXXhqvd
— Státní úřad pro jadernou bezpečnost (@SUJBofficial) March 11, 2022
Černobylská jaderná elektrárna je v současné době odpojena od monitorovacích systémů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), píše ukrajinská agentura Unian. Kyjev ve středu oznámil, že odstavená elektrárna je bez pravidelné dodávky elektrického proudu, který nyní zajišťují jen dva záložní generátory. Moskva ve čtvrtek uvedla, že Bělorusko dodávky elektřiny do Černobylu obnovilo, což ale Kyjev zpochybňuje.
Černobyl je podle Ukrajinců bez proudu. Mohlo by to vést k úniku radiace
„Na místě pokračují pokusy o obnovení vnější dodávky proudu,” uvedl v pátek ukrajinský regulační úřad.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dříve upozornil, že jeho organizace nemá obnovení dodávek proudu potvrzeno. Předtím nicméně MAAE uvedla, že přerušení dodávek elektřiny nepředstavuje kritický bezpečnostní problém.
Situace okolo odstavené elektrárny velmi znepokojuje i Evropskou banku pro obnovu a rozvoj, která v prohlášení uvedla, že v Černobylu musí být zaručeny nepřerušené dodávky proudu a inspekce ukrajinských regulačních úřadů a MAAE. Upozornila také, že chod odstaveného zařízení zajišťuje už dva týdny stejná směna zaměstnanců.