Hlavní obsah

Putin nabízí zastavení války na Ukrajině podél současné fronty, píše FT

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Ruský vůdce Vladimir Putin nabídl při setkání s americkým vyslancem Stevem Witkoffem zastavení války na Ukrajině podél současné frontové linie. S odkazem na osoby obeznámené se situací o tom informuje list The Financial Times (FT), podle něhož to Putin Witkoffovi navrhl 11. dubna při společném setkání v Petrohradě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov informaci označil za falešnou.

Foto: Ramil Sitdikov, ČTK/AP

Ruský diktátor Vladimir Putin

Článek

Tento návrh je prvním oficiálním náznakem, že by Rusko mohlo ustoupit od svých maximalistických požadavků své agresivní války, uvedl britský list.

Podle osob obeznámených se situací měl Putin Witkoffovi říct, že by se Rusko mohlo vzdát svých nároků na čtyři ukrajinské regiony, které Rusko nezákonně anektovalo v září v roce 2022: Chersonskou, Luhanskou, Doněckou a Záporožskou oblast, pokud by USA přislíbily Moskvě širší geopolitické ústupky, jako je uznání Krymu za ruský nebo, že by Ukrajina nikdy nevstoupila do NATO.

Doteď přitom Putin hovořil o tom, že příměří podmiňuje tím, že se ukrajinská armáda z celého území těchto regionů stáhne. Ani jeden z nich přitom okupanti plně nekontrolují.

Evropští představitelé informovaní o americkém úsilí o ukončení války však varovali, že Putin zjevný ústupek pravděpodobně využije jako návnadu, aby amerického prezidenta Donalda Trumpa nalákal k přijetí dalších ruských požadavků a vnutil je Ukrajině jako hotovou věc, píše FT.

„Na Kyjev je nyní vyvíjen velký tlak, aby ustoupil, aby si Trump mohl připsat vítězství,“ uvedl jeden evropských představitel.

Mluvčí Kremlu Peskov později uvedl, že informace britského listu se nezakládají na pravdě. „V současné době se objevuje spousta podvrhů, včetně těch, které publikují respektované publikace,“ cituje Peskova agentura RIA Novosti.

Witkoff po schůzce v Petrohradě letěl zpět do Washingtonu, kde o jednání zpravil prezidenta Donalda Trumpa, který údajně má plán na celkové příměří. Ten podle amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ) zahrnuje, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO a že USA uznají Krym jako ruské území.

O tom, že by USA Krym jako ruský mohly uznat, napsala o víkendu i agentura Bloomberg s tím, že by to mohlo podkopat mezinárodní zákony a smlouvy zakazující zabrání území za použití síly. Zároveň by to podkopalo americkou „non-recognition“ doktrínu, v rámci které se USA v roce 1940 zavázaly, že nikdy neuznají území vzaté silou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlouhodobě říká, že Ukrajina Krym ani jiné území jako ruský neuzná. Zároveň hovoří o tom, že Rusko nemá žádné právo na to určovat, do jaké aliance Ukrajina vstoupí či nevstoupí.

Výběr článků

Načítám