Článek
„Jsem připraven vést dialog, nikoliv kapitulovat. Není to o mně, je to o lidech, kteří mě zvolili. Pokud jde o NATO, tuhle myšlenku jsem opustil už dávno. Poté, co jsme pochopili, že NATO není připraveno Ukrajinu přijmout,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru pro stanici ABC News.
Severoatlantická aliance podle něj ukázala, že se zdráhá přijímat kontroverzní rozhodnutí a bojí se konfrontace s Ruskem. „Ukrajina nechce být zemí, která bude NATO na kolenou prosit o přijetí. A já nechci být takový prezident,“ dodal Zelenskyj.
NATO už poslalo na Ukrajinu 17 000 protitankových střel a 2000 stingerů
Co se týče Krymu a proruských separatistických republik na Donbasu, tedy samozvané Luhaňské a Doněcké lidové republiky, je Ukrajina podle Zelenského připravena jednat a pokusit se najít kompromis.
„Domnívám se, že o bodech (ruských požadavků) vztahujících se k dočasně okupovaným oblastem (Krymu) a nikým kromě Ruska neuznaným republikám (DLR a LLR) můžeme diskutovat a hledat kompromis - najít shodu na tom, jak budou tahle území žít dál. Pro mě je důležité, jak budou dál žít lidé z těchto oblastí, kteří chtějí být součástí Ukrajiny,“ vysvětloval ukrajinský prezident.
U Volnovachy padl rozvědčík doněcké milice, zemřel další ruský plukovník
Putin s námi musí začít mluvit
„Je potřeba, aby s námi (ruský prezident Vladimir) Putin začal mluvit. Aby zahájil dialog. Místo toho, aby žil zavřený v informačním vakuu. Protože já si myslím, že taková je situace. A já nevím, jak realistické informace se k němu dostávají,” prohlásil dále ukrajinský prezident.
Zelenskyj ve zmiňované části rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC reagoval na zatím poslední stanovisko Kremlu, že Rusko invazi a vojenské operace na ukrajinském území zastaví, pokud bude Ukrajina změnou ústavy garantovat, že nevstoupí do NATO, uzná Krym jako součást Ruské federace a zároveň nezávislost separatistických regionů v Donbasu.
Rusko si klade podmínky: Neutralitu Ukrajiny a uznání Krymu
ABC sestřih záznamu rozhovoru publikovala na svém webu a na serveru Youtube (ZDE). V kratší sestříhané verzi zveřejněné na webu ovšem vyjádření k ruským požadavkům chybí (ZDE).