Hlavní obsah

Prozrazeno: Zelenskyj pro svůj plán vítězství potřebuje americké tomahawky

Plán vítězství ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v tajné části kapitoly o „nejaderném odstrašení“ obsahuje žádost o americké rakety Tomahawk. Napsal o tom list The New York Times s odvoláním na čtyři americké dobře informované představitele, kteří si nepřáli být jmenováni. Podle jednoho z nich je naděje na splnění Zelenského požadavku v současnosti minimální.

Foto: Kin Cheung, ČTK/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (říjen 2024)

Článek

Zelenského „plán vítězství“ obsahuje pět bodů se třemi tajnými dodatky. Ten má i třetí bod, který se týká „nejaderného odstrašení“. Podle listu The New York Times je jeho součástí ukrajinský požadavek na dodávky amerických raket Tomahawk. Ty mají dosah více než 2400 kilometrů, což je sedmkrát víc než raketové systémy dlouhého doletu ATACMS, které Ukrajina od USA už dostala, i když jen omezený počet.

S tomahawky mají ale Američané velký problém, tvrdí zdroje The New York Times. Mimo jiné proto, že počet ukrajinských cílů v Rusku údajně daleko převyšuje zásoby, které by Spojené státy mohly postrádat, aniž by ohrozily své zájmy na Blízkém východě a v Asii. Šance na to, že USA v této části tajného dodatku Ukrajině vyhoví, je proto minimální.

Foto: Us Navy, Reuters

Střela Tomahawk s plochou dráhou letu odpálená z amerického torpédoborce USS Barry ve Středozemním moři

Zelenskyj už týdny tlačí na západní vůdce, aby podpořili jeho plán, o němž tvrdí, že příští rok ukončí válku země s Ruskem. Zatím se mu však dostalo jen rétorické podpory. Žádná země ale nesouhlasila s tím, aby Ukrajina odpálila západní rakety dlouhého doletu na vojenské cíle v hloubi ruského území. Žádná západní mocnost také veřejně nepodpořila pozvání Ukrajiny do NATO, dokud bude zuřit válka.

Raketa Tomahawk

BGM-109 Tomahawk je americká manévrující podzvuková letounová střela s plochou dráhou letu, s dlouhým doletem, použitelná za každého počasí.

Je využitelná proti námořním i pozemním cílům. Ve výzbroji je má mimo jiné americké, britské i španělské námořnictvo.

Střely Tomahawk je obtížné zachytit a zneškodnit. Díky malým rozměrům (jsou dlouhé asi šest metrů a mají průměr 53 centimetrů) a nízké výšce letu jsou obtížně zjistitelné radarem a jejich proudový motor produkuje málo infračerveného záření.

Střela je naváděna na cíl několika systémy – základem je satelitní navigační systém GPS doplněný radarovým systémem TERCOM, který porovnává odraz prolétané oblasti se záznamem v paměti. V poslední fázi letu používá tomahawk k navedení optický systém DSMAC, jenž srovnává fotografii cíle se skutečností.

Verze, o kterou má zájem Ukrajina, dokáže zničit cíl na 2400 kilometrů.

Někteří vojenští analytici a diplomaté podle listu říkají, že plán vítězství může být ve skutečnosti určen pro domácí publikum. Prezident Zelenskyj jej může využít k tomu, aby ukázal, že udělal vše, co mohl. Zároveň by tak lidi připravil na možnost, že Kyjev bude muset uzavřít s Moskvou kompromisní dohodu, a dal Ukrajincům vhodného obětního beránka: Západ.

Zelenskyj má jen málo možností

Se slábnoucí podporou Západu, ztrátami na východní frontě a v Kurské oblasti v Rusku a s blížícími se americkými volbami, jejichž výsledek může znamenat drasticky odlišnou politiku vůči Ukrajině, může mít Zelenskyj podle The New York Times jen málo dalších možností.

„Aspoň bude moci říct, že to zkusil. Že vyčerpal možnosti,“ poznamenal Michael John Williams, profesor mezinárodních vztahů na univerzitě v americkém městě Syracuse a bývalý poradce NATO.

Zelenskyj připravuje ještě jeden plán. Má pomoci Ukrajině přežít

Válka na Ukrajině

Zelenskyj podle listu dělá všechno možné, aby přiměl Spojené státy a další spojence, aby se zavázali k tomu, co Ukrajina věří, že potřebuje, aby on mohl vyjednávat z pozice síly. Využívá i přítomnosti severokorejských jednotek v ruské Kurské oblasti, aby se pokusil získat správný impulz pro svůj plán.

Podle Zelenského neexistuje žádný evidentní plán B, pokud Západ jeho „plán vítězství“ nepodpoří. Zopakoval, že je stále proti postoupení území. Mluvil ale také o diplomatických krocích k vyřešení problémů, jako je ochrana energetické infrastruktury a zřízení bezpečného lodního koridoru z Ukrajiny v Černém moři. A naznačil jeden přístup, který by mohl Ukrajině umožnit zachovat si tvář, pokud nezíská zpět veškerou zemi, kterou Rusko zabralo. „Nikdo legálně neuzná okupovaná území jako patřící jiným státům,“ řekl.

Zelenskyj Ukrajincům představil svůj plán vítězství. Má pět bodů a tři tajné přílohy

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám