Hlavní obsah

Pro naše předsedy parlamentu jsme jeli během náletu, říká velvyslanec ČR na Ukrajině

9:07
9:07

Poslechněte si tento článek

Na sirény i výbuchy dronů a raket v Kyjevě si už přivykl. Stejně se mu ale uleví pokaždé, když překročí hranice a na pár dnů si odpočine od válečné atmosféry. Český velvyslanec Radek Pech působí na Ukrajině patnáctým měsícem a říká, že poplach tu v poslední době zažívá téměř každý den.

Foto: Aleš Fuksa

Velvyslanec České republiky na Ukrajině Radek Pech

Článek

Jak často vyrážíte na velvyslanectví do krytu?

V poslední době často, už několik dnů po sobě. Ale jinak je to zhruba dvakrát za měsíc. Záleží na vyhodnocení jednotlivých hrozeb kolegů z našeho ochranného týmu, kteří spolupracují s místními zdroji a jsou v kontaktu i s lidmi z jiných ochranných týmů.

Prošel jste mnoha ambasádami. Co vás vedlo k tomu ucházet se v roce 2023 o post velvyslance ve válkou zmítané zemi? Dobrodružná povaha?

Já nemám ani trochu dobrodružnou povahu. Žádný ze svých postů adrenalinově neprožívám. S trochou nadsázky říkám, že daleko víc adrenalinu člověk prožívá, když je v Praze v našem ústředí.

V Česku starší auta dosluhují, ale na ukrajinské frontě svou službu ještě udělají

Domácí

Takže jsem to bral spíš tak, že když jsem se vracel po čtyřech letech domů z Dánska, poohlížel jsem se po dalších možnostech české zahraniční služby. Ukrajina se zrovna nabízela. Nebylo to ale prvoplánové přání či touha po dobrodružství. Spíše výsledek racionální úvahy.

Ukrajinou jsem se navíc již ve druhé polovině devadesátých let zabýval coby ředitel teritoriálního odboru pro východní a jihovýchodní Evropu při ministerstvu zahraničních věcí.

Foto: Aleš Fuksa

Velvyslanec Radek Pech ve své kanceláři v Kyjevě

Proč jste zde pouze na dva roky?

Tyto úřady máme typologicky rozdělené do různých kategorií. A Ukrajina, protože jde o zemi, kde je válka, je v kategorii úřadů s nejnáročnějšími podmínkami života. Ta naše klasifikace není svévolná, vychází z mezinárodní klasifikace zemí z hlediska podmínek života pro diplomaty.

Muž zemřel u vchodu do metra, další uhořel v autě. Reportér Novinek popsal noční bombardování Kyjeva

Zahraniční

Jak Ukrajinci přijímají nyní už tři roky dlouhý válečný konflikt?

Pro ně je válečný stav a život v něm prostě obtížný. Mohou se jich dotknout různé okolnosti v souvislosti s válkou, kterým se nelze bránit. A nejde jen o sirény, útoky drony či balistickými raketami. Ale i o možnost, že mohou kdykoliv o kohokoliv přijít. Že budou povoláni do armády jejich příbuzní, děti, přátelé. My jsme zde pořád jenom pozorovatelé, kteří s nimi sdílí životní každodennost.

V Česku se mezi lidmi objevují i názory, že skutečná válka na Ukrajině není, když jsou ve městech otevřené obchody, lidé chodí do kaváren, dokážou se bavit…

Oni nemají jinou možnost než se snažit v rámci válečné situace najít způsob, jak pokračovat v relativně normálním životě. Protože nemohou po celou dobu čekat někde ukrytí bez svých běžných životních věcí a situací, dokud válka neskončí. I když nevědí, kdy konec bude.

Foto: Aleš Fuksa

Rusové zaútočili na Kyjev, výbuch balistické rakety si vyžádal čtyři mrtvé civilisty.

V čem je na Ukrajině vaše práce jiná oproti vašim jiným diplomatickým misím?

Je tady několik momentů, které všechny souvisí s válkou. Zaprvé tady žijeme s ochranným týmem, což není na ambasádách jinde po světě běžné. Že já mám ochranu a kolegové té ochrany mohou také využívat, stejně jako ji využívají návštěvy, které přijíždějí z Česka.

Druhý moment je ten, že je tady velké množství projektové práce, která souvisí s humanitární, rozvojovou, rekonstrukční či transformační pomocí. Ale také mnoho úkolů souvisejících se zajištěním návštěv politiků, expertů, kteří sem míří.

Při jejich organizování a jednání s ukrajinskými úřady zde panuje jistá hektičnost, která vyplývá z toho, že řada věcí se v souvislosti s válkou děje na poslední chvíli. Oproti práci velvyslance v jiných zemích je to odlišné, živelnější, dynamičtější. Více věcí musíme stihnout za méně času.

Reportáž z Kyjeva: Jak normálně žít, když vás válka dožene i tady

Válka na Ukrajině

Je nějaká situace, která se vám vryla do paměti?

Mohu se tvářit, že ten život tady je kromě větší mentální zátěže zvládnutelný, že jsem vlastně nebyl někdy blízko něčeho, co by vyvolávalo hrůzu. Ale je snadné se tvářit tak, že ta relativní každodennost se dá zvládnout, když neprojdete zkušeností, která ukáže, že mohou kdykoliv přijít vážnější a nečekané momenty snímající ten pocit každodennosti.

Můžete uvést příklad?

Když na Ukrajinu v listopadu 2023 přijížděli vlakem na návštěvu předsedové obou našich parlamentních komor, byla sobota ráno a zrovna se rozezněl letecký poplach. Kombinovaný útok dronů a balistických raket. Věděli jsme, že pro ně musíme dojet na nádraží. Ale moje ochranka říkala, že za takové situace nikam nejedeme. Ovšem to nešlo.

Takže jsme pro ně vyrazili, i když jsme měli být v krytu. Při čekání na vlak, který byl zastavený a měl zpoždění, jsme tak sledovali, jak protivzdušná ukrajinská obrana nad nádražím sestřeluje drony. Vypadalo to jako velký ohňostroj.

Radek Pech

Českým velvyslancem na Ukrajině je Radek Pech od podzimu 2023. Před misí v Kyjevě byl velvyslancem ve Finsku a Estonsku (1997–2001), Rumunsku a Moldavsku (2002–2006), Litvě (2010–2014) a Dánsku (2017–2023). Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor historie.

Jakmile jsme delegaci vyzvedli, zavezli jsme ji do hotelu, ve kterém nás zavedli do krytu. Už tam delší dobu seděla spousta lidí. Některé z nich jsem znal. Například nejmenovaného finského politika jen v triku a ve spodním prádle. Bylo osm hodin ráno. A on mi říká, že už jsou v krytu od půl druhé v noci. Tím, že naše delegace přijela až ráno, tak byla ušetřena nočního probuzení s poplachem. Napadla mě ale ještě jedna vzpomínka.

Podělte se o ni.

Bylo to někdy na konci loňského roku o víkendu, ještě jsem nevstal z postele. Podíval jsem se směrem k oknu, protože jsem slyšel nepříjemné drnčení, jak tady říkají místní. Když už ten zvuk slyšíte, jsou drony velmi blízko. Za chvíli jsem opět ten zvuk slyšel. A to jsem ten dron i viděl, jak letí. Tenkrát se totiž stalo, že několik dronů doletělo i do centra města.

Další vzpomínka se váže k Dnipru, městu blíže ke frontě, kde jsou dělostřelecké poplachy bez ustání. Snažíme se nad ním držet patronát a zajišťovat pomoc. Vydali jsme se před nedávnem do oblasti s podnikatelskou delegací.

Bydleli jsme v hotelu. A když naše ochranka kontrolovala místní kryt, chlapi pak přišli a říkali: „To byste nevěřili. Dole je bar s nočním programem.“ My se tam byli podívat a tam cvičili na večer muzikanti a trénovaly tanečnice. Kryt s barem, hudbou a tancem.

To bych ve válce nečekal…

Žádný z těchto prožitků, jak byste možná chtěl slyšet, nenaplňuje to, že bych viděl něco strašného. Musím říct, že z psychologického pohledu tím, že nemáte nějakou hroznou zkušenost, tak se možná války bojíte, byť falešně, o něco méně.

Z pozice Ukrajinců jsme vnímáni jako silní partneři, mnozí se ztotožňují s naší historií, třeba v otázce let 1938 či 1968. Když vidí českou SPZ, přicházejí na parkovištích či čerpacích stanicích za Čechy a děkují za jejich přítomnost na Ukrajině. Je na Ukrajině veřejností stále vnímána pomoc ze strany Čechů?

To rozhodně ano. Slyší o naší zemi ze zpráv, setkávají se s Čechy, kteří na Ukrajinu vozí humanitární pomoc nebo pomáhají jinak. A ta pomoc nevládních organizací, občanských spolků či jednotlivců je stále velká, i když už ne tak jako po vypuknutí války.

Další možnost, jak Češi pomáhají Ukrajině, je jejich zapojení do samotných bojů. Máte zprávy, kolik Čechů aktuálně může být na ukrajinsko-ruské frontě?

Foto: Aleš Fuksa

Moře vlajek zemřelých hrdinů Ukrajiny na náměstí Nezávislosti

Nemáme. Nejsme povinováni tím vést nějakou statistiku. Kromě zvláštního seznamu voličů a osob zaregistrovaných na konzulární síti Drozd pro případ, kdyby hrozilo nějaké nebezpečí, nemáme žádný speciální seznam občanů.

Pokud se ale na nás tito lidé obrátí nebo se dostanou do určité fatální situace, což se může s ohledem na to riziko, které podstupují, stát, jsme tady na ambasádě pro ně a poskytneme jim veškeré služby, které poskytujeme občanům v nouzi. Ale pokud vím, prezident České republiky udělil tuto výjimku řádově několika desítkám lidí.

Kolik Čechů nyní vlastně na Ukrajině žije?

Záleží, jak definujete českého občana. Pokud jde o lidi s českým občanstvím, těch je zhruba více než stovka. Pak jsou zde ještě lidé s českou národností, kteří jsou zde už několik generací. Těch je řádově několik málo tisíc.

Rusové u raněného připravili past, pak to do nás začali sypat, líčí český zdravotník na frontě

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám