Článek
V současné době se v Evropské unii pracuje na devátém balíčku sankcí vůči Rusku. Je to i jedno z témat jednání lídrů 27 zemí na summitu v Bruselu.
Dokument zaslaný Evropské komisi měl možnost prostudovat Polský rozhlas. Mezi návrhy je omezení dovozu LPG (novodobější označení pro směs topného plynu, známou jako propan-butan, pozn. red.), ukončení spolupráce s Ruskem v oblasti jaderné energetiky, embargo na marketingové služby a průzkum trhu, nebo třeba zákaz prodeje nemovitostí s ruskými firmami a občany.
PM @MorawieckiM: Russia is not seeking peace but wants to terrorise #Ukraine and Europe. I hope our discussions today will be directed toward a firm condemnation of Russia and the implementation of the next package of sanctions against #Russia and #Belarus. pic.twitter.com/jWMsVFXrOM
— Chancellery of the Prime Minister of Poland (@PremierRP_en) October 21, 2022
„Rusko neusiluje o mír, ale chce terorizovat Ukrajinu a Evropu. Doufám, že naše dnešní jednání budou směřovat k důraznému odsouzení Ruska a zavedení dalšího balíčku sankcí proti Rusku a Bělorusku,“ uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki k jednání v Bruselu.
EU uvalí sankce na Írán za dodávání dronů Rusku
Čtyři unijní státy navrhují přitvrdit v opatřeních i vůči Bělorusku, a to proto, že v posledních týdnech naprosto nepokrytě pomáhá Rusku v jeho agresi proti Ukrajině. Běloruští disidenti dlouhodobě kritizují Brusel za jeho neschopnost proti režimu Alexandra Lukašenka ekonomicky zasáhnout.
🚨 The EU needs to prepare a new set of sanctions against the regime in Belarus, including:
— EPP Group (@EPPGroup) October 20, 2022
❌ cutting diplomatic ties with the Lukashenko regime
✔️ establishing diplomatic ties with Svetlana @Tsihanouskaya the leader of #FreeBelarus pic.twitter.com/ehqw7G5Wo5
V tomto mají podporu i Evropského parlamentu. Evropská lidová strana ve čtvrtek vyzvala k přerušení diplomatických styků s Lukašenkovým režimem. Podle ní je čas navázat oficiální spojení s lídryní exilové vlády Svjatlanou Cichanoskou.
Íránské drony
Již ve čtvrtek Rada EU oznámila, že uvaluje sankce na íránskou firmu Shahed Aviation Industries a na tři íránské generály. Právě drony této společnosti používají Rusové k útokům proti Ukrajině.
Bílý dům ve čtvrtek uvedl, že Spojené státy mají důkazy o tom, že íránské jednotky jsou „přímo zapojeny do pozemních operací“ na Krymu a podporují útoky ruských dronů na ukrajinskou infrastrukturu a civilní obyvatelstvo. Íránci mají údajně za úkol ruské okupanty učit, jak s drony zacházet.