Článek
„Pokud najdou alternativní místo k pobytu na další tři nebo čtyři měsíce, pak by to systému velmi pomohlo,“ citovala stanice Maksyma Tymčenka, generálního ředitele soukromé společnosti DTEK, která dodává více než čtvrtinu elektrické energie na Ukrajině. Varoval přitom, že každý ruský útok ochromuje systém dodávek a snížení spotřeby je klíčové pro jeho další provoz.
Nevracejte se, vyzvaly už úřady
„Když bude spotřeba nižší, pak nemocnice, kde leží zranění bojovníci, budou mít zaručené dodávky elektřiny. Proto šetření nebo odjezd znamenají pomoc jiným lidem,“ vysvětlil.
Pozornost vzbudil poznámkou, že by lidé, kteří si to mohou dovolit, mohli odjet do zahraničí nebo do západních oblastí Ukrajiny, kde je snadnější zajištění dodávek energie. Poznamenal nicméně, že v zemi „není mimořádná situace, která by vyžadovala okamžitý odjezd“.
Společnost DTEK se ohradila proti „nepřesné interpretaci“. Podle ní Tymčenko lidi k odjezdu nenabádal. „Nejedná se o nouzovou situaci, kdy byste se měli okamžitě evakuovat, ale musíme vše zorganizovat tak, aby spotřeba byla co nejefektivnější,“ citovala z rozhovoru.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal minulý týden oznámil, že kvůli ruským útokům již byla vyřazena z provozu téměř polovina energetického systému země.
Sežeňte si svetry a termosky, slyšeli Ukrajinci. Mají ještě více snížit spotřebu elektřiny
Zpravodajská stanice BBC upozornila, že úřady sice zatím přímo nevyzvaly obyvatele k opuštění země, avšak již dříve doporučily, aby kvůli chybějící elektřině raději zůstali v zahraničí.
Vicepremiérka Iryna Vereščuková před časem žádala obyvatele Ukrajiny, kteří kvůli válce odjeli do ciziny, aby se v zimě do vlasti nevraceli.
Bez proudu se za situace, kdy teploty klesly pod bod mrazu, ocitly miliony lidí v různých částech Ukrajiny, zatímco Rusko pokračuje v útocích na kriticky důležitou infrastrukturu. Portál focus.ua citoval Vladyslava Kudryckého, šéfa státní společnosti Ukrenerho, podle něhož odpojení energie pro domácnosti může být dlouhodobé, pokud ruské útoky budou pokračovat. Prioritou pro dodávky jsou podle něj školy či nemocnice.
„Musíme se připravit na nejhorší… Nepřítel chce naprosto zničit náš energetický systém, způsobit dlouhodobé výpadky proudu. Pracujeme na tom, abychom mu v tom zabránili. Je ale nutné se připravit i na možné dlouhodobé odstávky,“ zdůraznil.
Dobrovolná evakuace
Ukrajinské úřady mezitím zahájily „dobrovolnou evakuaci“ obyvatel z nedávno osvobozené Chersonské oblasti do bezpečnějších částí země.
„Jde o to, že každý, kdo si to přeje, může odjet do bezpečnějších regionů a stát zajistí převoz, ubytování i zdravotní péči… Máme prostředky i zkušenosti,“ citovala Vereščukovou agentura Uktrinform. Už dříve upozornila, že přezimování v řadě osvobozených obcí bude velmi komplikované.
Úřad ukrajinského prezidenta v neděli informoval, že terčem útoku v Chersonské oblasti se stala fronta lidí čekajících na chleba.