Hlavní obsah

Použití ATACMS na cíle v Rusku: hlavně psychologický efekt

Ukrajina zřejmě dostala souhlas používat americké taktické rakety ATACMS i proti cílům v hloubi ruského území, o což Kyjev dlouhodobě žádal. Kreml na to reagoval podrážděně: že bojuje s NATO a že je to cesta ke třetí světové válce. Tak to vidí i syn Donalda Trumpa. Ukrajincům souhlas administrativy Joea Bidena umožní zasahovat cíle ve větší hloubce ruského týlu. Podle expertů to však samo obrat ve válce nepřinese, navíc je otázka, kolik těchto střel mají Ukrajinci k dispozici, když jich ani USA nemají nadbytek.

Foto: Lockheed Martin

Vypuštění rakety ATACMS z raketometu M270 na pásovém podvozku

Článek

Ani Spojené státy, ani Ukrajina údajný souhlas zatím nepotvrdily. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pouze v neděli tajemně prohlásil: „Útoky nedělají slova. Rakety promluví samy za sebe.“

Ukrajinci už mohli používat střely ATACMS proti ruským cílům na okupovaných územích, tedy proti Krymu a Donbasu. I když na Krymu napáchaly škody, běh války nezměnily. Mohly by však ulevit ukrajinským vojákům nasazeným v Kurské oblasti a donutit Rusy přesunout některé báze a sklady ještě dále od fronty, což by prodloužilo zásobovací trasy a letadlům zkrátilo dobu, po niž mohou útočit.

„Nemyslím si, že by to bylo rozhodující,“ řekl BBC západní diplomat působící v Kyjevě, který si nepřál být jmenován. „Nicméně je to symbolické rozhodnutí, které zvyšuje sázky a demonstruje vojenskou podporu Ukrajině. Může to Rusům zvýšit náklady na válku,“ dodal.

To může být třetí světová, zní z Moskvy po souhlasu Bílého domu s údery v hloubi Ruska

Válka na Ukrajině

Omezený počet střel

Bývalá tajemnice amerického ministra obrany za vlády Baracka Obamy Evelyn Farkasová upozornila, že jsou i další důležité faktory pro to, aby mohly balistické rakety ATACMS ovlivnit dění na frontě: „Otázkou samozřejmě je, kolik (Ukrajinci) těchto střel mají. Slyšeli jsme varování Pentagonu, že nemají mnoho těchto střel, která lze poskytnout Ukrajině.“

Farkasová uvedla, že i při malém množství by střely ATACMS mohly mít pozitivní psychologický efekt, pokud by se použily na cíle, jako je třeba Kerčský most spojující Krym s Ruskem. Americké rozhodnutí by navíc mohlo ovlivnit Brity a Francouze, aby také umožnili používat jejich střely s plochou dráhou letu Storm Shadow /SCALP proti cílům v Rusku.

Foto: Novinky

Dosah ukrajinských zbraní

Ukrajina už použila střely ATACMS proti cílům na Krymu, kde napáchaly Rusům škody. Zničily řadu vrtulníků na letišti u Luhansku a pak i radar Něva na Krymu. Ukrajina přitom měla k dispozici jen starší verze raket M39 s dostřelem 165 km s kazetovými hlavicemi. I když neměli svolení je používat proti území Ruska, Rusové v létě preventivně přesunuli většinu základen za jejich dostřel. Jsou však v dostřelu modernějších verzí, raketa ATACMS má dostřel až 300 km.

Ukrajinci mají vlastní rakety Točka U a Vilcha s dostřelem 120 km, tedy větším, než mají rakety GMLRS do raketometů HIMARS, a protilodní střely Neptun s plochou dráhou letu s dostřelem 280 km.

Ukrajinci nové střely dalekého dosahu potřebují

Válka na Ukrajině

Druhy rakety ATACMS

Rakety MGM140 ATACMS se odpalují z mobilních systémů HIMARS a pásových M270, které se jinak používají pro odpalování GPS naváděných raket ráže 227 mm M30 a M31.

Raket je několik druhů, původní M39 Block I s 950 kusy submunice M74 z osmdesátých let má dostřel 165 km a byla použitá v operaci Pouštní bouře proti odpalovacím zařízením iráckých raket středního doletu a systému raket protivzdušné obrany.

Upravená M39A1 s naváděním GPS nesoucí jen 300 kusů submunice má dostřel až 300 km. Byly použita na začátku války v Iráku na podporu invaze. Protože část submunice neexplodovala (uvádí se cca 2 procenta), americká armáda začala kazetové hlavice nahrazovat vysoce explozivními střepinovými.

U rakety M48 nesla raketa hlavici protilodní střely Harpoon o hmotnosti 225 kg. Těch bylo několik desítek vypáleno ve válce v Iráku. Další zůstaly ve skladech.

Poslední verzí je M-57 se stejnou hlavicí. Na tuto variantu byly také upraveny starší nosiče M39 a M39A, u nichž byly vyměněna jak hlavice, tak motor. Od roku 2024 je nahrazují zcela nové rakety PrSM s dostřelem až 500 km, jejichž výroba teprve nabíhá.

Nutná eskalace?

Spekuluje se, jak na tento krok může zareagovat Donald Trump po návratu do Bílého domu. Opakovaně dával najevo, že je jeho záměrem rychle ukončit válku na Ukrajině. Mohl by Ukrajině přestat tyto zbraně dodávat, nebo jim je zakázat používat proti útokům v Rusku.

Jeho syn Donald Trump jr. napsal na sociální sítě: „Zdá se, že vojenskoprůmyslový komplex chce zajistit, že bude mít třetí světovou válku ještě předtím, než můj otec bude mít šanci nastolit míra a zachránit životy. Imbecilové zahledění do bilionů dolarů.“

„Obáváme se. Doufáme, že to nezvrátí,“ řekl BBC ukrajinský poslanec Oleksyj Hončarenko.

Mnozí vysocí představitelé spojení s Trumpem jsou proti poskytování jakékoli další vojenské pomoci Ukrajině, což je i případ zvoleného viceprezidenta J. D. Vance. Trumpův národní bezpečnostní poradce Michael Waltz je však naopak pro zvýšení dodávek zbraní, aby se Rusko dotlačilo k jednání.

Průlom. Biden dovolil Ukrajině střílet americkými raketami na cíle v Rusku

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám