Článek
Letoun MiG-31K startoval podle Ukrajinské pravdy z letiště vojenské základny Mozdok v Severní Osetii na jihu Ruské federace. „Nebezpečí trvalo 2 hodiny a 16 minut,“ napsal web krátce poté, co byl poplach odvolán. O tom, kam ruský mig zamířil, portál neinformoval.
Úřady při poplachu upozornily, že letoun může nést ruské hypersonické rakety Kinžal (česky dýka), které ruská armáda při vzdušných útocích na Ukrajinu poměrně často nasazuje.
„Jakmile zazní sirény, je nutné odejít do krytu,“ varovaly úřady na sociálních sítích.
Informace o vyhlášení vzdušného poplachu nad celou Ukrajinou přišly jen několik desítek minut po zprávě o zřícení strategického ruského letounu Iljušin Il-76 v ruské Bělgorodské oblasti.
Zahynulo všech sedm desítek lidí včetně 65 ukrajinských válečných zajatců, kteří byli na jeho palubě, tvrdí Rusové. Podle Ukrajinců ale letoun převážel rakety do protivzdušného systému S-300.
Hypersonické zbraně dosahují rychlosti pětkrát větší, než je rychlost zvuku. To znamená 6000 kilometrů za hodinu a více. Kinžal je ze vzduchu odpalovaná verze známé balistické rakety Iskander.
„Dýky“ se vypouštějí z upravených migů, konkrétně z typu MiG -31K. Uvádí se, že rakety Kinžal, které mohou nést konvenční i jaderné hlavice, mají dostřel až 2000 kilometrů. Rusové je tedy mohou odpalovat z relativního bezpečí svého vzdušného prostoru.