Článek
Polská média v této souvislosti poukazují na napětí, které nyní mezi Varšavou a Kyjevem panuje. Na jednáních, která svolal šéf evropské diplomacie Josep Borrell a která měla za úkol demonstrovat podporu Ukrajině napadené Ruskem, polského ministra zahraničí zastupoval jeho náměstek.
Deník Rzeczpospolita v této souvislosti připomněl, že ještě nedávno byly vztahy mezi Ukrajinou a Polskem více než blízké, ale v současnosti jsou po polském zákazu dovozu ukrajinského obilí, ale i dalších zemědělských produktů napjaté.
O mírovém plánu jen s náměstkem
Polská strana se rozhodla, že svého šéfa diplomacie do Kyjeva nepošle, i když bylo jasné, že ministři zahraničí budou s prezidentem Volodymyrem Zelenským jednat o desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu. Roli mohlo sehrát i to, že v Polsku budou zhruba za dva týdny parlamentní volby a protiukrajinské nálady v zemi jsou stále patrné.
Morawiecki Zelenskému: Už nikdy neurážejte Poláky
Rau se každopádně v den konání ministerského summitu v Kyjevě zúčastnil jiné akce ve Varšavě, o jeho vystoupení informoval například Polský rozhlas.
O stále napjatých vztazích mezi oběma zeměmi svědčí i jiná fakta. Například uplynulou sobotu v Kyjevě zasedalo první ukrajinské Fórum obranného průmyslu. S představiteli 252 zbrojařských společností z třiceti zemí Evropy, Ameriky a Asie (mj. USA, Francie, Německo, Česko či Švédsko) se setkali nejvyšší představitelé Ukrajiny včetně Zelenského.
Na otázku Radia Opole, proč tam nebyli přítomni i představitelé polských zbrojovek, ukrajinský velvyslanec ve Varšavě v pondělí uvedl: „Pozvali jsme všechny ze spřátelených zemí, včetně firem obranného průmyslu. Polsko bylo mezi prvními, kdo obdrželi na fórum pozvánku. Každý má právo rozhodnout se, zda ji přijme, nebo ne. Jistě není důvod vinit Ukrajinu z toho, že ji Polsko nepřijalo,“ uvedl ambasador.