Článek
„Říkali, že k žádnému náletu nedošlo. Potvrdil se tak náš názor. My jsme ho neslyšeli, oni ho také neslyšeli. Říkali, že to byla střela,“ říká mimo jiné Višehirská. Kromě dvou výbuchů prý bylo v oblasti naprosté ticho.
„Armáda nám nijak nepomohla,“ stěžuje si také na chování ukrajinských vojáků s tím, že jednoho dne vzali jídlo určené pro těhotné ženy. A kritizuje i fotografa agentury AP, který ji prý po útoku fotil, i když si to nepřála.
Apel na Zelenského
Višehirská na videu také v slzách mluví o další těhotné ženě, která po útoku zemřela i se svým nenarozeným dítětem. Kdosi se jí též ptá, zda také útok na divadlo v Mariupolu může být „provokací“. „Samozřejmě může,“ odpovídá dívka.
Žena, zraněná při útoku na porodnici v Mariupolu, porodila holčičku
Jak původní šestiminutové video, tak následná pětadvacetiminutová verze evidentně obsahují značné množství střihů, a to i uprostřed vět. Tázající je slyšet, kamera ale zabírá jen odpovídající dívku v růžovém svetru, která sedí na pohovce. V krátkém prostřihu se objevuje i dítě a její partner.
Višehirská se přímo do kamery podívá až v závěru, kdy mluví k ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. „Prosím, udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste při jednáních dosáhl kompromisu. Je to nesnesitelný pohled,“ říká.
Žádná porodnice to nebyla, zlehčuje ruský diplomat útok v Mariupolu
Ruská diplomacie přitom blogerku Višehirskou původně vinila, že pouze „hraje roli těhotné“ a používá „velmi realistický make-up“. V budově podle tehdejšího tvrzení Moskvy žádné těhotné ženy nebyly – jen nacionalisté z batalionu Azov.
Tuto verzi, které odporuje i aktuální video s Višehirskou, přitom tehdy šířil i zmíněný kanál Signal. Ruský list Komsomolská pravda dokonce psal, že Višehirská „hrála“ i další vyfotografovanou těhotnou ženu, o jejíž smrti poté ukrajinská strana informovala.