Článek
Útok je součástí intenzivní dronové operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu. Požár ve skladu byl uhašen o dvě hodiny později, informoval podle Kyiv Independent Miljajev. Nad regionem bylo sestřeleno celkem pět bezpilotních letounů.
Noční útoky, které způsobily rozsáhlé požáry, byly hlášeny i v Kalužské oblasti. Tam ukrajinské drony udeřily na ropný sklad firmy Rosněfť v Ljudinovu, který je součástí společnosti JSC Kaluga Oil Products a podle webu listu Ukrajinska pravda zásobuje přímo ruské jednotky operující na Ukrajině.
Telegramový kanál Astra uvedl, že plameny a dým z hořícího ropného skladu byly vidět n vzdálenosti několika kilometrů.
Another russian oil depot was targeted tonight, this time near Dedilovo station in the Tula region, approximately 335 kilometers from the frontline. pic.twitter.com/9kHYBPu9Y2
— Meanwhile in Ukraine (@MeanwhileInUA) January 18, 2025
V noci nad ruskými regiony bylo sestřeleno 46 dronů, informuje rádio Svobodná Evropa s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda se k útoku zatím nevyjádřila. Miljajev tvrdí, že v důsledku úderu nedošlo ke ztrátám na životech.
V noci na 14. ledna provedla Ukrajina svůj nejmasivnější úder na ruská vojenská a průmyslová zařízení v dosahu až 1100 km. Mezi cíle patřily chemické závody, rafinérie a muniční sklady v Engelsu v Saratovské oblasti. Podle tamních médií se požár na tomto místě ještě nepodařilo zcela uhasit.
K dalšímu rozsáhlému útoku došlo také v noci na čtvrtek 16. 1., při tom ukrajinská armáda zaútočila na ropný sklad ve vesnici Liski v ruské Voroněžské oblasti.
Ukrajina se zaměřuje na ruskou infrastrukturu fosilních paliv v rámci své strategie, jejímž cílem je ohrozit klíčový zdroj ruského válečného úsilí. Útoky dronů na rafinerie v Tuapse, Iljiči a Novošachtinsku vedly k omezení nebo pozastavení provozu, píše Kyiv Independent.