Článek
Luxusní, 140 metrů dlouhá jachta, která je podle všeho třináctou nejdelší na světě, kotví v přístavu Carrara v Toskánsku. Kromě krytého bazénu disponuje třeba lázněmi, heliporty, saunou, obří jídelnou, kinosálem a pochopitelně luxusními kajutami pro hosty šestipatrového plavidla.
Vzhledem k tomu, že doposud není známý majitel Šeherezády, italské úřady jachtu nezabavily. Není totiž jasné, zda spadá do seznamu sankcí Evropské unie, které byly na Rusko uvaleny.
Šeherezáda pluje pod vlajkou Kajmanských ostrovů a jejím kapitánem je Brit Guy Bennett-Pearce, který je vázán mlčenlivostí. V rozhovoru pro New York Times však uvedl, že Putina na palubě nikdy neviděl, nikdy se s ním nepotkal a nemyslí si, že by byl přímým majitelem. Nevyloučil však, že majitelem je ruský občan.
Kapitán lodi rovněž uvedl, že italské úřady provedly na jachtě prohlídku už na začátku března a měly přitom k dispozici příslušnou dokumentaci. „Nepochybuji o tom, že se tím loď očistí od všech fám a spekulací,” uvedl Bennett-Pearce.
Investigativní tým však přesto tvrdí, že zhruba polovina posádky lodi je tvořena členy ruské Federální služby ochrany (FSO), tedy organizace, která má na starosti ochranu ruského prezidenta. Zveřejněn byl i jmenný seznam 23 údajných pracovníků.
Abramovičova lodi, idi na chuj! Ukrajinští jachtaři se v Turecku pokusili o nemožné
Podle New York Times se jachta v roce 2020 vydala do Rudého moře, a v témže roce podnikla dvě plavby do Soči. Podle výpovědi bývalého člena posádky se Šeherezádě přezdívalo „Putinova jachta”. Uvedl rovněž, že v době, kdy byl „šéf” na palubě, byla posádka tvořena výhradně ruským personálem.
Naopak v době, kdy „šéf” na palubě nebyl, posádka byla mezinárodní. Ta však měla být před cestou do Černého moře v roce 2020 propuštěna, vyplývá ze zjištění amerického deníku.