Článek
V reakci na sbírku prý Zinčenkovi zavolal důvěrný zástupce papeže a nabídl pomoc. „Stalo se to s vědomím a požehnáním papeže Františka za podmínky mlčenlivosti do určitého okamžiku. Jednalo se o jeho osobní prostředky. Nikoliv o vatikánské,“ napsal tento týden Zinčenko.
Upřesnil přitom, že díky tehdejší sbírce byly zakoupeny dva drony pro ukrajinskou armádu, ale papež posléze zaplatil ještě za nákup třetího dronu. Ten prý původně chtěli pojmenovat na jeho počest, ale nakonec převážily obavy, že by někdo mohl uhodnout, kdo za darem stojí. Třetí dron byl tedy pojmenován „Santa“ a jako dárce byl oficiálně uveden „Tajný Santa“.
„Až ta důvěrná osoba, která peníze doručila, uzná za možné a vhodné se k tomuto příběhu veřejně vyjádřit – udělá to. Dnes ale tato osoba truchlí nad ztrátou milované osoby a přítele. Proto laskavě žádám o uctivé dodržení pauzy,“ dodal Zinčenko, který byl dříve mimo jiné zástupcem ředitele Ukrajinského institutu národní paměti.
Veřejné výroky papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, byly přitom na Ukrajině během jeho života vnímány rozporuplně, když mu někteří vyčítali, že při volání po míru málo rozlišuje mezi Ruskem pokračujícím v invazi a bránící se Ukrajinou.
„Myslím, že nejsilnější je ten, kdo se dívá na situaci, myslí na lidi a má odvahu vztyčit bílou vlajku a vyjednávat,“ radil například loni papež František podle agentury Reuters. Ukrajina si kvůli tomu tehdy dokonce předvolala vatikánského velvyslance.
František také dříve informoval, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou.