Hlavní obsah

Označíme francouzské zboží nálepkami „nejsem v Moskvě vítané“, pohrozila Zacharovová

Ruské ministerstvo zahraničí pohrozilo Francii odvetnými opatřeními, pokud se její představitelé budou dále uchylovat k prohlášením, že ruští a běloruští sportovci nejsou na letošních olympijských hrách v Paříži vítáni, jako to minulý týden učinila pařížská starostka Anne Hidalgová.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marja Zacharovová

Článek

Mluvčí ministerstva Marja Zacharovová varovala, že Rusko by v takovém případě mohlo zakázat dovoz francouzského zboží nebo jej opatřit nálepkami „nejsem v Moskvě vítané“. „Myslíte si, že bychom měli ukázat na některé francouzské výrobky, které jsou nyní v Rusku široce zastoupeny, a prohlásit je za nežádoucí?“ uvedla na sociální síti Telegram.

Francouzské zboží v obchodech podle Zacharovové „zatím“ není označeno nálepkami „nejsem v Moskvě vítané“. Ruští aktivisté se podle ní „nenechají zastavit“, pokud takové rozhodnutí padne.

„Ještě jedno takové prohlášení a zástupci francouzského byznysu vezmou kancelář pařížské starostky útokem - budou následovat farmáře,“ dodala Zacharovová v narážce na nedávné protesty francouzských zemědělců proti agrární politice vlády. Podle Zacharovové si Rusko může vybírat z „obrovského množství“ produktů, které by mohly francouzské zboží nahradit.

Nicméně od začátku války na Ukrajině už několik velkých francouzských firem z Ruska samo odešlo. Svůj byznys tam ruským podnikatelům přenechala například automobilka Renault a blízko odchodu je také mlékárenský gigant Danone, který nedávno avizoval, že kvůli tomu počítá se ztrátou ve výši 1,2 miliardy eur (30,3 miliardy Kč).

Co se týče samotného exportu, tak poslední dostupná data jsou za rok 2022, kdy Francie vyvezla do Ruska zboží v celkové hodnotě 3,22 miliardy dolarů (75,5 miliardy Kč), přičemž hlavními produkty byly balené léky (401 milionů dolarů), letadla a vrtulníky (263 milionů dolarů) a pesticidy (146 milionů dolarů), ukazují údaje na serveru The Observatory of Economic Complexity (OEC), který se zabývá vizualizací dat v mezinárodním obchodu.

„Napoleon také ztroskotal“

Mluvčí ruské diplomacie rovněž učinila historickou paralelu a připomněla, že i Napoleon ve svém tažení proti Rusku ztroskotal. Uvedla, že tehdejší předchůdci „Hidalgové a celé vrstvy současných rusofobních francouzských úřadů nedocenili mírumilovnost Ruska a zaplatili vysokou cenu“.

„Jsme pro mír a spolupráci, ale oboustranně výhodnou. Velmi si vážíme naší jedinečné zkušenosti ve vztazích s Francií v celé její kráse, ale kdokoli k nám přijede…,“ napsala dále Zacharovová, přičemž větu nedokončila. Připojila ale obrázek s výjevem, kdy se koncem března 1814 objevila u bran Paříže vojska protinapoleonské koalice, aby dokonala pád francouzského císaře.

Zacharovová reagovala na prohlášení Hidalgové o tom, že „ruští a běloruští sportovci nejsou v Paříži vítáni“. Hidalgová to řekla během čtvrteční návštěvy Kyjeva.

Podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru sice Rusové a Bělorusové mohou na olympiádě startovat, ale jen jako jednotlivci bez využití národních symbolů.

Ruští a běloruští sportovci nejsou na olympiádě vítáni, prohlásila pařížská starostka

Zahraniční

Výběr článků

Načítám