Hlavní obsah

Šéf Pentagonu v Bruselu celkem zchladil své evropské partnery a ukrajinského ministra

4:48
4:48

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Americký ministr obrany Pete Hegseth řekl spojencům, že osvobození celého ukrajinského území okupovaného Ruskem je nerealistický cíl. Stalo se tak během středečního setkání kontaktní skupiny pro Ukrajinu v Bruselu, kterého se zúčastnil i ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov, informovala stanice ABC. Šlo o první setkání skupiny pod novou administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Foto: Omar Havana, ČTK/AP

Americký ministr obrany Pete Hegseth na jednání v Bruselu

Článek

„Chceme, jako vy, suverénní a prosperující Ukrajinu, ale musíme začít tím, že si uvědomíme, že návrat k ukrajinským hranicím z doby před rokem 2014 je nerealistický cíl,“ řekl podle ABC Hegseth spojencům. „Honit se za tímto iluzorním cílem jen prodlouží válku a způsobí další utrpení,“ dodal.

Odmítl také členství Ukrajiny v NATO, o nějž tato země stojí. „Spojené státy nevěří, že členství Ukrajiny v NATO by nyní bylo realistickým výsledkem jednání,“ pokračoval Hegseth. „Namísto toho musí být jakákoli bezpečnostní záruka podpořena schopnými evropskými a neevropskými jednotkami,“ dodal bez upřesnění.

Trump vysílá za Zelenským amerického ministra financí

Válka na Ukrajině

Vyslání amerických vojáků vyloučil

„Pokud budou tyto jednotky nasazeny jako mírové jednotky na Ukrajinu, měly by být rozmístěny jako součást mise mimo NATO a neměl by se na ně vztahovat článek pět,“ řekl šéf Pentagonu s tím, že na linii kontaktu musí existovat silný mezinárodní dohled. „Aby bylo jasno, v rámci jakékoli bezpečnostní záruky nebudou na Ukrajině nasazeni američtí vojáci,“ dodal Hegseth.

Zároveň šéf Pentagonu vysvětlil, jak přimět Rusko, aby usedlo k jednacímu stolu. „Prezident Trump v zájmu dalšího rozvoje efektivní diplomacie a nižších cen energií, které financují ruskou válečnou mašinérii, rozšiřuje těžbu a výrobu fosilních paliv a vybízí ostatní země, aby učinily totéž,“ řekl Hegseth.„Nižší ceny energií v kombinaci s efektivnějším využíváním energetických sankcí pomohou dostat Rusko k jednacímu stolu,“ je přesvědčen šéf Pentagonu.

Co říká článek 5

  • Citace ze Severoatlantické smlouvy: „Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti. Každý takový útok a všechna opatření učiněná v jeho důsledku budou neprodleně oznámeny Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti.“
  • Aby mohl být článek 5 aktivován, musí být nejdříve spuštěn článek 4 (konzultace partnerů v NATO) a musí existovat důkazy, že útok na území postiženého státu skutečně pochází ze zahraničí. Dotčený stát pak požádá o uplatnění článku 5. Žádost posoudí Severoatlantická rada, ve které každého z členů reprezentuje jeden jeho zástupce. Tato rada rozhoduje jednomyslně. Do případné odpovědi se nemusí zapojit všechny členské státy.

Zelenskyj už dříve připustil, že například na osvobození Krymu nemá jeho země vojenskou sílu, stát by se to podle něj mělo diplomatickou cestou. Kyjev však stále považuje za konečný cíl úplné osvobození ukrajinského území v mezinárodně uznávaných hranicích země z roku 1991.

Ukrajina také v případě příměří požaduje silné bezpečnostní záruky ze strany Západu, ideálně v podobě plného členství v NATO. Zelenskyj také dříve řekl, že bez účasti USA bezpečnostní záruky postrádají smysl.

Mezi administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a Ukrajinou nyní probíhají intenzivní jednání. Zelenskyj se má sejít s americkým viceprezidentem J. D. Vancem na Mnichovské bezpečnostní konferenci, která začíná v pátek. Trump rovněž oznámil, že tento týden za Zelenským vyšle amerického ministra financí Scotta Bessenta. Na Ukrajinu má též zamířit Trumpův speciální zmocněnec Keith Kellogg, který má podle agentury Bloomberg šéfovi Bílého domu brzy předestřít možné plány na řešení války na Ukrajině, která se bezmála tři roky brání totální ruské invazi.

Důležité jsou činy

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová na Hegsethova slova, stejně jako na dřívější prohlášení Donalda Trumpa, že by Ukrajina mohla být v budoucnu ruská, později reagovala v rozhovoru pro novináře z projektu European Newsroom. V tom uvedla, že je důležitější, co USA pro Ukrajinu dělají, než co tvrdí v neustálých prohlášeních.

Kallasová se v úterý v Paříži na okraj summitu o umělé inteligenci setkala s americkým viceprezidentem J. D. Vancem. „Nová americká administrativa začala fungovat, vytváříme si s ní vztahy na různých úrovních. Posloucháme, jaké jsou jejich obavy, říkáme, co znepokojuje zase nás, a rovněž hovoříme o tom, co můžeme dělat společně v globálních záležitostech,“ řekla o této schůzce.

Podle Kallasové je důležité, aby USA nadále zůstaly nejbližším spojencem EU. „Máme určité problémy, které teď řešíme, ale je jasné, že spolu jsme silnější. Zdůraznila jsem, že Evropa musí být u jednacího stolu, protože výsledky těchto jednání ovlivní to, co se děje v Evropě,“ dodala Kallasová.

Trump: Ukrajina by jednou mohla být ruská

Amerika

Výběr článků

Načítám