Článek
„Došlo k důkladné výměně názorů na ukrajinské otázky,“ uvedl Kreml v prohlášení a dodal, že podle vůdce Putina v poslední době „Kyjev zaujal destruktivní postoj“, který vylučuje mírové dohody. Samo Rusko přitom v úterý poslalo raketu na soukromou kliniku v Záporoží, přičemž zahynulo nejméně sedm lidí a přes 30 bylo zraněno. Před pár týdny navíc Moskva eskalovala konflikt nasazením balistické rakety Orešnik, která zasáhla Dnipro.
Telefonát byl iniciován na Orbánovu žádost, uvedl dále Kreml. Podle agentury AFP se tak stalo poté, co Orbán prohlásil, že hodlá pokračovat ve své „mírové misi“ na Ukrajině, kterou už tři roky zachvacuje ruská nevyprovokovaná agresivní válka.
Kromě Ukrajiny spolu oba lídři hovořili o energetických projektech.
Maďarský premiér tak pokračuje ve svém „mírovém tažení“, které započal v červnu, kdy nejprve navštívil Kyjev, posléze Moskvu a nakonec Peking.
EU se od Orbánova cestování distancovala
Z každé cesty tehdy zveřejnil video, na některých z nich se pyšnil logem Rady Evropské unie, protože Maďarsko jí od 1. července předsedá. Celá řada evropských představitelů Orbána zakritizovala a uvedla, že od Evropské unie nemá k podobným akcím žádný mandát. Zároveň zmiňovali, že tímto krokem Maďarsko podkopává podporu Ukrajiny nebo že prodlužuje válku.
Maďarsko od začátku ruské invaze na Ukrajinu udržuje s Moskvou dobré vztahy a jako často jediná země blokuje podporu Ukrajiny v Evropské unii nebo uvalené sankce vůči Rusku. Nakonec ale ruku pro návrh vždycky zvedne; Evropská unie totiž Maďarsku poskytuje miliardy eur.