Článek
Klip je postavený na kontrastu mezi stereotypem v civilu a slibovaným dobrodružstvím v armádě. Sází na společenskou prestiž vojáků. V první části pohyblivá animace zasazuje vojáka v maskáčové uniformě a helmě do supermarketu, načež ho promění v hlídače. „Opravdu jsi chtěl skončit jako takováto ochranka?“ ptá se a diváka nenechává vydechnout. V těsném sledu nasazuje další brouky do hlavy.
„Spočívá tvoje síla skutečně v tomhle?“ padá další otázka u scény, kdy se voják změní v trenéra v posilovně. Následuje výjev v taxíku a otázka: „Tohle je cesta, kterou jsi chtěl zvolit?“
Plat přes 200 tisíc. Rublů
Závěr tvoří oslavné záběry na vyzbrojené vojáky vystupující z kouře a nechybí také upozornění, že lidé, kteří se smluvně upíší, budou mít plat od 204 tisíc rublů, což odpovídá asi 53 tisícům korun.
Rusy čeká další mobilizace. Tomu, že bude dobrovolná, nikdo moc nevěří
Video zaujalo britského novináře Francise Scarra, který pro britskou stanici BBC sleduje ruská média. „Tohle náborové video ruského ministerstva obrany je něco jinačího…,“ připsal k němu a sdílel ho na Twitteru.
V dalším příspěvku upozornil na to, že kampaň probíhá i v ruském zpravodajství, kde se objevují zprávy o náboru dobrovolníků a návody, jak se upsat.
V ulicích Moskvy se v posledních týdnech objevily armádní plakáty hlásající „Naší profesí je obrana vlasti“. Armáda podle nich přijme střelce, ženisty, řidiče, tankisty či zdravotníky. Na oplátku jim nabízí „respekt, čestné povolání a slušný plat“.
While people wait for a new mobilisation wave in Russia, the Kremlin is in fact doubling down on efforts to recruit volunteers
— Francis Scarr (@francis_scarr) April 19, 2023
Russian state TV is now broadcasting regular reports like this urging men to sign up pic.twitter.com/S2B09WeZtN
Scarr i agentura Reuters z toho usuzují, že se ruský prezident Vladimir Putin a jeho podřízení nejspíš chtějí vyhnout další mobilizaci. Ta poslední částečná proběhla loni v září a narazila na odpor veřejnosti.