Článek
Denisovová tvrdí, že si s ní prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho tým „vyřizují účty“ a o své místo se chce navzdory válce soudit.
Je přesvědčena, že ji poslanci suspendovali „na pokyn prezidenta“ kvůli její analýze situace na okupovaných územích.
„Odvolali mě navzdory ústavě, zákonům i mezinárodním normám. Rozhodnutí napadnu u soudu. Zákon je stejný pro všechny!“ rozhořčila se na síti Telegram poté, co ji poslanci 234 hlasy zbavili funkce.
Vzhledem k tomu, že ukrajinská ústava přímo zakazuje předčasně odvolávat zmocněnce pro lidská práva v době válečného stavu, si poslanci nedávno odhlasovali výjimku, kterou proces odvolání formálně legalizovali.
Odvolali mě navzdory ústavě, zákonům i mezinárodním normám Ljudmila Denisovová, bývalá ukrajinská ombudsmanka
Poslanci Denisovové vyjádřili nedůvěru a vytkli jí, že se nestarala o humanitární koridory, o výměnu zajatců či deportaci ukrajinských civilistů do Ruska.
Místo toho prý raději jezdila do ciziny a vyprávěla tam o zločinech ruských vojáků, které údajně páchali na ženách a dětech.
Soustředila se prý na detaily
„Denisovová jen škodila Ukrajině a odváděla pozornost světových médií od skutečných potřeb země,“ napsal na síti Telegram vládní poslanec Pavlo Frolov.
Od samého počátku války podle něj neplnila své povinnosti a „nepochopitelně se soustředila na detaily sexuálních zločinů páchaných nepřirozeným způsobem“ a na „znásilnění dětí“.
Zdůraznil přitom, že svá tvrzení zmocněnkyně „nemohla doložit důkazy“. Vytkl jí také, že hodně času po zahájení invaze (24. února) trávila v zahraničí.
„Nebylo to přitom v Rusku či Bělorusku, kde mohla pomoci zajatcům a deportovaným, ale v Davosech, Vídních, Varšavách a dalších pohodlných a klidných západních Evropách,“ napsal ironicky.
Exombudsmanka namítá, že ji vládní úředníci k výměně zajatců vůbec nepustili a chtěli si ji zajišťovat sami.
Podrobné líčení sexuálních zločinů ombudsmankou na sociálních sítích pobouřilo už dříve ukrajinské novinářky a lidskoprávní aktivistky.
V petici, kterou podepsala asi stovka žen, vyzvaly Denisovovou, aby se zdržela „přehnané detailizace zločinů“.
„Pohlavní zločiny v době války jsou rodinnou tragédií, nikoli tématem pro publikace v duchu skandální rubriky. Je třeba přihlížet nejen k etice formulací, ale i k oprávněnosti a účelnosti při zveřejňování šokujících detailů,“ uvedly.
Upozornily přitom na její formulace jako „šestiměsíční děvčátko Rusové znásilňovali čajovou lžičkou“ či „devítiměsíční dcerku znásilňovali svíčkou“.
Navzdory kritice ale signatářky odchod Denisovové nežádaly, a po odvolání ji dokonce hájí.
„Máme k ní řadu otázek, které se týkají její kompetence a nezávislosti. Toto její odvolání je však zvůle a pošlapání samotného institutu ombudsmana,“ citoval rozhlas Deutsche Welle Tetjanu Pečončykovou z lidskoprávního střediska ZMINA.
Jmenována na pět let |
---|
Pro odvolání Ljudmyly Denisovové hlasovalo 234 ze 450 poslanců. |
Ve funkci ombudsmanky byla Denisovová od roku 2018, jmenována byla na pět let. |
Prosadila ji Lidová fronta expremiéra Arsenije Jaceňuka. |
O odvolání ombudsmanky se poslanci z vládní strany pokoušeli už loni. |
Důvodem prý byla její kritika prezidentova zákona zaměřeného proti oligarchům. |