Článek
Pentagon okamžitě začal vyšetřovat, kdo může stát za únikem plánů, které byly zveřejněny na Twitteru a Telegramu, platformě s více než půl miliardou uživatelů, široce dostupné v Rusku.
Podle vojenských analytiků jsou sdílené dokumenty v určitých částech pozměněné, především zveličují americké odhady ukrajinských válečných obětí, a naopak zmírňují počet padlých na straně ruských okupantů.
Právě tyto úpravy podle expertů ukazují na snahu Moskvy o dezinformace. Nicméně prozrazení dokumentů, například fotografií s náčrty očekávaných dodávek zbraní, počet vojáků a dalších plánů, představuje významné narušení snahy amerických zpravodajských služeb v pomoci Ukrajině.
Bidenovi úředníci se hned začali snažit o vymazání dokumentů ze sítí, ale ke včerejšku se jim to zatím nepodařilo, uvádí NYT.
Classified military documents with US and NATO plans to develop the Ukrainian army before the counteroffensive got into the social networks, - NYT
— Feher_Junior (@Feher_Junior) April 7, 2023
The Pentagon is investigating who could be behind the leak of documents, the newspaper writes.
Although the documents do not contain… pic.twitter.com/KHmRlEwxeo
„Jsme si vědomi zpráv o příspěvcích na sociálních sítích a ministerstvo (obrany) se této záležitosti věnuje,“ uvedla mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová.
Dokumenty ale neobsahují přímo konkrétní bojové plány, jako jak, kdy a kde Ukrajina plánuje spustit protiofenzivu, ke které podle USA přistoupí pravděpodobně někdy příští měsíc. Vzhledem k tomu, že jde o pět týdnů staré dokumenty, ukazují pohled na to, co ukrajinští vojáci potřebovali k prvnímu březnu.
Ukrajinci na hranicích s Běloruskem vztyčili projektor. Ukazuje zločiny v Buči a odrazuje Minsk od války
Posoudit dopad úniku dokumentů na frontové boje v nadcházejících měsících může být podle analytiků obtížné. Nedávnou ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny poznamenaly problémy a západní experti se přou o to, zda je ruská armáda schopna zorganizovat další ofenzivu, nebo čelit ukrajinskému útoku, když utrpěla tak ohromující ztráty.
Není jasné, jak se dokumenty dostaly na sociální sítě, hojně je však šířily proruské vládní kanály. Jejich příspěvky mohou být selektivně upraveny tak, aby prezentovaly dezinformace Kremlu. V jednom z příspěvků je například uvedeno, že při invazi zemřelo 16 000 až 17 500 ruských vojáků. Pentagon a další analytici ale ve skutečnosti odhadují, že Rusko přišlo až o 200 000 vojáků.
Podle poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Podoljaka se Rusko snaží šířit pochybnosti o chystané ukrajinské protiofenzivě a chtělo by se ve své invazi na Ukrajinu znovu ujmout iniciativy. Uniklé dokumenty podle něho obsahují „obrovské množství fiktivních informací“.
Zástupce Ruskem dosazených úřadů v okupované Záporožské oblasti Vladimir Rogov agentuře TASS řekl, že jde o „klasickou speciální informační operaci, která v nás má vyvolat mylnou představu, že ukrajinské jednotky ještě nejsou připraveny“.
Některé části dokumentů se ale podle odborníků zdají autentické a Rusku poskytnou cenné informace, jako jsou harmonogramy dodávek zbraní, počty ukrajinských vojáků a další válečné detaily.
Skutečnost, že se dokumenty pravděpodobně dostaly do rukou ruských představitelů a jsou hojně sdíleny na sociálních sítích, je pro Moskvu velkým úspěchem v době, kdy se zdálo, že zaostává za Washingtonem v oblasti shromažďování zpravodajských informací na Ukrajině.
Ukrajina dodala do Maďarska obilí kontaminované toxiny
Spojené státy poskytují Ukrajině informace o velitelských stanovištích, muničních skladech a ruských vojenských liniích od začátku invaze. Takové informace v reálném čase umožňují Ukrajincům mimo jiné zaměřovat se na vysoce postavené generály nebo strategicky přesouvat zásoby munice.
Ukrajinští představitelé na začátku války váhali se sdílením svých bojových plánů se Spojenými státy, protože se obávali úniku informací. Měli také obavy, že sdílení informací by mohlo poukázat na jejich slabiny a odradit Američany od další pomoci, a proto je pečlivě střežili. Výměna zpravodajských informací mezi Kyjevem a Washingtonem se loni na podzim značně uvolnila a obě země úzce spolupracovaly na variantách ukrajinské ofenzivy.
Únik zpravodajských informací tohoto druhu, zveřejněný na sociálních sítích a dostupný po celém světě, však sdílení zpravodajských informací mezi Ukrajinou a Spojenými státy podle NYT určitě poškodí.