Článek
Podle RUSI znala plný rozsah plánu jen malá skupina ruských představitelů. Ani zástupci velitelů jednotlivých složek ruské armády ještě pár dnů před invazí neznali plán vpádu. Taktické jednotky dostaly rozkazy jen několik hodin před invazí zahájenou 24. února.
Ze získaných dokumentů plyne, že Rusko plánovalo obsadit elektrárny, letiště, vodárny, centrální banku a parlament. Příslušníci ruských speciálních sil měli povraždit ukrajinské vedení. Ruské vedení podle RUSI předpokládalo, že ukrajinští vládní činitelé „buď utečou, nebo budu kvůli rychlosti invaze zajati“.
Ukrajinská tajná služba se navíc domnívá, že plán počítal i s využitím běloruských výsadkářů, kteří měli obsadit jaderné elektrárny v Chmelnycké a Rovenské oblasti. Jaderné elektrárny měly poskytovat ruským jednotám ochranu, protože v jejich areálu by na ně nikdo nemohl útočit. Též jim měly umožnit ovládnout energetický systém země a vydírat Západ hrozbou radioaktivního znečištění.
Pro pokračování války je jen čtvrtina Rusů, většina chce vyjednávat
Terčem úvodních masivních raketových a leteckých útoků měly být ukrajinské vojenské cíle, a nikoli infrastruktura jako elektrárny a železnice, protože ty měly usnadnit ovládnutí země a její následnou správu.
Selekce lidí v táborech. Odbojné usmrtit
Po ovládnutí země bylo v plánu, že budou okupanti chodit dům od domu a rozdělovat obyvatele do jednotlivých skupin nebo je poslat do táborů, kde se měli třídit. Obyvatelé měli být rozděleni do čtyř skupin.
V první byli ti, které bylo nutno zabít, protože okupaci odmítají a brání se jí. V druhé byli ti, které je potřeba zastrašovat a potlačovat. Na druhé straně stála skupina připravená kolaborovat a zbývala skupina neutrálních obyvatel, kteří se měli povzbuzovat ke spolupráci.
Spolupráci místních úřadů měla zajistit tajná služba FSB a s postupujícím časem že měli okupanti Ukrajince „přeškolit“ za pomoci učitelů a představitelů dovezených z Ruska.