Článek
Podle serveru Politico zahrnuje zbraně a munici, které již jsou v amerických zásobách, na Ukrajinu se tedy dostanou výrazně rychleji.
Jde například o rakety pro systém protivzdušné obrany Patriot, střely země–vzduch Stinger, obrněná vozidla Bradley nebo protitankové střely Javelin.
Bidenovo oznámení přichází poté, co americký Kongres v dubnu po měsících vnitropolitických sporů uvolnil desítky miliard dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině, a to nejen ve formě přímých dodávek vojenského vybavení, ale například i v podobě výcviku ukrajinských vojáků či zajištění humanitární pomoci.
Západní vojenská pomoc je podle analytiků i ukrajinských představitelů klíčová, aby ukrajinští obránci mohli čelit očekávané ruské ofenzivě a udrželi frontovou linii.
Po několik měsíců se přitom Ukrajinci potýkali především s nedostatkem dělostřelecké munice i raket protivzdušné obrany a museli na některých místech před ruskými invazními silami ustupovat.
Americká vojenská pomoc pro napadenou Ukrajinu od zahájení plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022 k dnešku činí zhruba 44,7 miliardy dolarů (přes jeden bilion korun), vyplývá z údajů amerického ministerstva zahraničí.
Suma zahrnuje hodnotu vojenského materiálu, který již Kyjev obdržel, i zadané zakázky na výrobu a výdaje na vojenský výcvik či údržbu.