Článek
Moskva krátce předtím oznámila, že její síly provedly vojenské „cvičení“ v severozápadní části Černého moře. Podle agentury AFP to znamená, že byly vypáleny protilodní rakety, které měly sestřelit cíl na moři.
„Bohužel byly zasaženy obilné terminály zemědělského podniku v Oděské oblasti. Nepřítel zničil 100 tun hrachu a 20 tun ječmene,“ uvedl na sociální síti Telegram místní gubernátor.
Podle ruského ministerstva obrany plavidla ruské Černomořské flotily vypálila protilodní řízené střely „na cílovou loď v oblasti bojového cvičení v severozápadní části Černého moře“, což je úsek, ve kterém Moskva od čtvrtka považuje lodě směřující k Ukrajině za „potenciální dopravce vojenského nákladu“.
Co pluje do Ruska, je cíl. Kyjev vrací Moskvě opatření proti lodím
„Telemetrické údaje a videozáznamy z bezpilotních letounů potvrdily úspěšnost bojového cvičení. Cílová loď byla v důsledku raketového úderu zničena,“ dodala Moskva.
Ruské ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že letectvo spolu s námořní flotilou „pracovalo na akcích zaměřených na izolaci oblasti dočasně uzavřené pro lodní dopravu a na zadržení lodě“.
Hrozba pro všechny lodě
Rusko ve středu uvedlo, že bude lodě směřující k Ukrajině v Černém moři považovat za „potenciální dopravce vojenského nákladu“. Ukrajinské ministerstvo obrany poté ve čtvrtek sdělilo, že od pátku 21. července mohou být plavidla plující do ruských nebo do Rusy okupovaných ukrajinských přístavů v Černém moři skutečně považována za lodě s vojenským nákladem.
Ruské ministerstvo obrany o den dříve také některé části Černého moře prohlásilo za „dočasně nebezpečné“ pro plavbu a uvedlo, že země, pod jejichž vlajkou plavidla poplují do ukrajinských černomořských přístavů, bude Rusko považovat za státy zapojené do konfliktu na straně Kyjeva.
Napětí v Černém moři vzrostlo poté, co Rusko v pondělí zastavilo svou účast na černomořských obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty. Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla mimo jiné i ochrana nákladních lodí připlouvajících do tří ukrajinských přístavů nebo z nich vyplouvajících.