Článek
Lze považovat švýcarskou konferenci o míru na Ukrajině za úspěšnou, když země BRICS a některé další státy závěrečnou deklaraci nepodepsaly?
Já to pokládám za úspěch a řada z těch, co dnes hovořili před závěrem konference, mluvila taky o úspěchu, protože se zúčastnilo kolem stovky zemí a většina zúčastněných prohlášení podpořila. Vnímáme to jako silný signál podpory Ukrajině. Byla tady řada mimoevropských zemí, některé mají pochopitelně jiné názory, ale z řady mimoevropských zemí zazněla jasná podpora Ukrajině.
Jaké to byly země?
Nemám teď před sebou zápis, abych je všechny jmenoval, ale bylo tam několik afrických a jihoamerických zemí, které jasně mluvily o tom, jaký problém je ruská agrese. Je jasné, že jsme se nemohli shodnout na všem, ale myslím si, že se všichni v sále shodli na podpoře Charty OSN, která zahrnuje i územní celistvost. I deklarace, ke které se většina připojila, je v tom celkem jasná a mluví také o ruské agresi a příslušných rezolucích Rady bezpečnosti.
Závěrečná deklarace zmiňuje také jadernou bezpečnost a vyzývá k návratu unesených dětí a propuštění zajatců.
Mluví o všech třech tématech, která tady byla o víkendu na pořadu jednání včetně jaderné bezpečnosti, kde jsme sehráli důležitou roli, protože kromě pana prezidenta Petra Pavla byla v delegaci i Dana Drábová. Pan prezident se účastnil panelu o jaderné bezpečnosti a byl jeho zpravodajem, což znamená, že na plénu informoval o tom, o čem se tam jednalo.
Jak to vypadá s pokračováním, dalšími jednáními a případně i další konferencí o míru, nebo se končí u prohlášení, že se má dále jednat?
Zatím to není potvrzené, ve Švýcarsku se o tom na konci jednání nemluvilo, ale v zásadě jsou tři směry. Jedním je práce na úrovni pracovních skupin na expertní úrovni, eventuálně na úrovni poradců pro národní bezpečnost. Ta bude pokračovat. Není vyloučené, že se v dalších měsících uskuteční další jednání k jednotlivým tématům, možná i na ministerské úrovni, ale to zatím není potvrzené. Dalším krokem má být stejný nebo podobný summit, tedy schůzka na nejvyšší úrovni, a zatím není jasné, jestli by se konala ještě letos nebo až příští rok. To je zase otevřené. Toto padlo, když jsme se bavili s delegacemi, na summitu to nebylo formálně rozhodnuto nebo projednáváno, ale o tom klíčoví hráči nyní uvažují.
Summit tedy není prasklou mýdlovou bublinou, jak řekl místopředseda výboru ruské Státní dumy pro otázky Společenství nezávislých států a vztahy s krajany Viktor Vodolackij. Jaká byla reakce na páteční Putinův návrh, kde opět nabízel mír, když se Ukrajina demilitarizuje a postoupí další území?
Ruská prohlášení bych nekomentoval. Myslím si, že Rusko je z konference nervózní. Když se podíváte na rodinné foto z konference, kde je zhruba sto lidí, tak je jasné, kde dneska podpora je. Ty delegace, které se k Putinovu prohlášení nebo plánu vyjadřovaly, o něm mluvily naprosto jasně, že to je absurdní.
K prohlášení mírové konference o Ukrajině se nepřipojily země BRICS. Bublina praskla, tvrdí Rusové
Závěry mírové konference |
---|
Přes 80 účastníků vyzvalo v deklaraci k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení všech stran do mírového procesu. Základem spravedlivého míru musí být respekt k územní celistvosti zemí, plyne z textu. Umožněna musí být také volná plavba Černým mořem a zajištěna jaderná bezpečnost. |
Mezi signatáři není žádný člen mezinárodní hospodářské aliance BRICS, do níž patří i Rusko a Čína, které se konference nezúčastnily. Text tedy nepodepsaly Brazílie, která byla na konferenci jako pozorovatel, Indie, Jihoafrická republika a Spojené arabské emiráty, ale také Thajsko, Mexiko a Indonésie. Deklaraci však podepsalo Turecko. |