Článek
Steinmeier chtěl do hlavního města Ukrajiny vyjet ještě s polským prezidentem Andrzejem Dudou a jejich estonskými, litevskými a lotyšskými protějšky. Cílem bylo vyslat jasný signál evropské solidarity s Ukrajinou.
„Byl jsem připraven to udělat, ale evidentně – a beru to na vědomí – si to v Kyjevě nepřáli,“ řekl Steinmeier při úterní návštěvě Varšavy.
Zelenskyj: Rusko na východě Ukrajiny shromažďuje tisíce vojáků k další ofenzivě
Kancelář prezidenta obdržela z Kyjeva jasné prohlášení, že v tuto chvíli není ukrajinská strana připravena na žádné jednání.
Důvody odmítavého postoje Ukrajinců k takové návštěvě osvětlil pro deník Bild jeden z ukrajinský diplomatů: „Všichni víme o Steinmeierových úzkých vazbách na Rusko, které jsou formovány mimo jiné Steinmeierovou formulí. Momentálně není v Kyjevě vítán. Uvidíme, jestli se to zase změní.“
Ukrajinský vyjednavač: Rozhovory o míru pokračují. Rusové s prohlášeními taktizují
Steinmeierovou formulí se označuje návrh implementace jednoho z bodů Minských dohod z února 2015, který předložil Steinmeier jako tehdejší německý ministr zahraničí.
Týkal se toho, že by v separatistických republikách na Donbasu byl vyhlášen speciální status v případě, že by ho tamní obyvatelé schválili v transparentních volbách podle standardů OBSE a také podle ukrajinského práva.
U Kyjeva objevili další masový hrob
Steinmeier coby šéf německé diplomacie udržoval úzké vztahy například s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Byl rovněž aktivním zastáncem kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 a je považován za architekta vstřícné politiky vůči Ruské federaci, připomíná server Ukrajinska Pravda.