Článek
Ignat řekl, že IRIS-T je účinný německý raketový komplex, který dostala Ukrajina v modernizované verzi.
„Při extrémním ostřelování, které jsme zažili, se IRIS-T ukázal jako mimořádně dobrý. Je to informace, že křtem ohněm a prověrkou bojeschopnosti a účinnosti v bojových podmínkách prošel,“ uvedl Ignat.
První komplex poslaný na Ukrajinu byl nasazen tento týden u Kyjeva. Nasazení potvrdily fotografie zbytků rakety IRIS-T.
#Ukraine: The recently donated IRIS-T SLM air defense battery from Germany 🇩🇪 is already successfully protecting the skies of Ukraine - the remains of its ground-to-air missile was found by locals today in Kyiv. pic.twitter.com/k3OZSxgDk1
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) October 19, 2022
„Jediným minusem je, že jich je málo. Čeká se, že německý průmysl nabere obrátky, aby zvýšil produkci a Ukrajina mohla dostat co nejvíc těchto komplexů,“ řekl Ignat.
Oznámil také, že v nejbližších měsících dostane Ukrajina ještě několik dalších odpalovacích zařízení, což zlepší ochranu vzdušného prostoru.
Ukrajina žádala o deset systémů IRIS-T SLM, ale ročně vyrábí firma Diehl Defence jen tři nebo čtyři.
Každé vozidlo má vypouštěcí zařízení pro osm raket. Těch měli Ukrajinci údajně dostat 24.
Podrobnosti o systému a jeho nasazení Ignat neuvedl, protože IRIS-T představuje spolu s raketomety HIMARS „cíl nepřítele číslo 1“.
IRIS-T SLM je systém protivzdušné obrany (PVO) odvozený od raket vzduch-vzduch IRIS-T. Systém středního dosahu používá střely se zvětšeným průměrem raketového motoru a s nově nasazenou špicí, která chrání infračervený senzor. Dosah má 40 km a dostup 20 km.
Systém IRIS-T SLM se může používat s několika různými radary, jako je SAAB Giraffe, Ground Master od Thalesu či německý Hensoldt TRML-4D. Posledně zmíněný radar si měli objednat Egypťané.