Článek
Evropské unii se vyplatil jednotný postoj vůči ruským dodávkám plynu, které Putin využívá jako prostředek pro vydírání.
„Vycházel z toho, že má strategickou zbraň a manipulací s ní může způsobit, že bude Evropa váhat s protiopatřeními. To by Rusku umožnilo vzít si, co chce, aniž by se muselo potýkat s evropskou odvetou,“ vysvětloval Calhoun agentuře AP.
Není s podivem, že v Evropě rostlo po začátku ruské agrese na Ukrajině napětí z toho, co bude v zimě. Lidé se obávali, kolik času Rusko získá, než se Evropská unie vymaní z jeho vlivu ohledně plynu a elektřiny.
Předpoklady hovořily o tom, že to potrvá několik let. Realita je ale taková, že Evropa naplnila své zásobníky ještě před letošní zimou.
Současný přebytek plynu? Zázrak
„Je úžasné, že k tomu došlo v mnohem kratší době, než kdokoli očekával. Před evropskými přístavy se hromadí lodě se zemním plynem. Hovoří se dokonce o jeho přebytku. Jak Evropa tohoto pokroku dosáhla, to bude brzy hodnoceno jako zázrak,“ pokračoval Calhoun.
V nizozemském přístavu Eemshaven na začátku září otevřeli v přítomnosti českého premiéra Petra Fialy (ODS) terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), jehož roční kapacity si prostřednictvím ČEZ pronajala také Česká republika.
I díky tomu mohl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) ve čtvrtek uvést, že české zásobníky jsou před zimou naplněny z 99 procent.
Úžasná čísla, pochvaloval si Síkela. V Česku se spotřebovalo o 28 procent méně plynu
Zatímco Evropa se s absencí ruského plynu vypořádala, Rusko svůj energetický byznys podle Calhouna nenávratně zničilo.
„Zčásti je to o pověsti spolehlivého zdroje energie. Přeci nebudete připojovat svou ekonomickou infrastrukturu k nespolehlivému zdroji, který Rusko vytvořilo. Vykreslilo se jako nespolehlivé,“ uvedl Calhoun.
Škoda na pověsti podle něj vydrží desetiletí, nezávisle na tom, jak (ne)úspěšná bude ruská vojenská operace na Ukrajině.