Článek
„Byli jsme v bojové pohotovosti, když jsme dostali rozkaz odstartovat. Jakožto jedna ze dvou posádek jsme dostihli bezpilotní letoun, který se chystal překročit státní hranici. Po startu jsme se k němu přiblížili a provedli manévry tak, aby upustil od svého záměru,“ popsal podle agentury Reuters průběh mise, za níž byl vyznamenán, jeden z oceněných pilotů Vasilij Vavilov.
Americký bezpilotní stroj MQ-9 Reaper se zřítil do Černého moře nedaleko Krymu 14. března po incidentu s ruskými stíhačkami v mezinárodním vzdušném prostoru.
Podle Američanů Rusové na jejich dron v mezinárodním vzdušném prostoru nalétávali, prováděli v jeho blízkosti nebezpečné manévry, vypustili na něj palivo a nakonec o něj jedním ze strojů zavadili, čímž mu zničili vrtuli a způsobili jeho havárii. Rusové fyzický kontakt s dronem popírají.
Další barbarský útok Rusů na ukrajinský panelák
Američané po incidentu změnili trasy svých bezpilotních strojů, které využívají mimo jiné k mapování situace na Ukrajině a získávání dat pro vojenského zpravodajství, jež pak k nelibosti Moskvy předávají ukrajinským silám, které brání zemi před útoky ruských okupantů.
Ruské ministerstvo obrany po incidentu uvedlo, že ruští stíhači zabránili dronu proniknout do „oblasti dočasného režimu využití vzdušného prostoru“, zřízené kvůli „speciální vojenské operaci“, jak Rusko nazývá svou válku proti Ukrajině. Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že USA budou „létat tam, kde jim to mezinárodní právo dovolí“.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve středu řekl, že Rusko vyzvalo Spojené státy, aby neeskalovaly situaci, uvedla agentura TASS.
Rjabkov to měl podle ruské agentury uvést v souvislosti s úvahami o dodání vyspělejších amerických zbraní na Ukrajinu. Podle něj jsou USA v podstatě „přímo účastné konfliktu na Ukrajině“.