Článek
Danilov rovněž uvedl, že Rusko změnilo v průběhu války taktiku.
„Dnes už jasně chápeme, jaké jsou plány nepřítele. Od začátku války je mírně změnili, chtěli vyhrát během dvou až tří dnů a nakráčet na Chreščatyk (hlavní třída v Kyjevě, pozn. red.),“ cituje Danilova server Ukrajinska Pravda.
Ruská invaze dosud způsobila škody za více než dva biliony, tvrdí Kyjev
Danilov dále uvedl, že Rusko se chová „zoufale“. „Změnili vedení. Nechali odvolat z funkcí osm generálů, protože nesplnili úkol,“ řekl s odkazem na informace ukrajinských tajných služeb Danilov.
Jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit, ruská strana jej pochopitelně nepotvrdila.
FSB prý neodhadla situaci
Ruský prezident Putin je údajně velmi nespokojen s vedením FSB, které mu ve svých zprávách tvrdilo, že se Ukrajinci podvolí rychle, a rovněž značně podhodnotilo schopnost ukrajinské armády.
Rusko vrací úder: Západu přestane vyvážet své výrobky
Britský deník The Times ve svém článku cituje bezpečnostního experta a bývalého pracovníka britských tajných služeb Philipa Ingrama, který uvedl, že ho vůbec nepřekvapuje, že Putin svádí zpackanou operaci na Ukrajině na zpravodajské služby.
Problém je v tom, že pro vrchní představitele je příliš riskantní říkat Putinovi to, co nechce slyšet, a tak si informace upravují.
„Viní je z toho, že mu dávaly rady, na základě kterých se špatně rozhodl,“ myslí si Ingram. Mít reálnější informace o nepříteli, neztratilo by Rusko podle něj tolik vojáků během tak krátké doby.
Britská ministryně: Použitím chemických zbraní na Ukrajině by Putin udělal další vážnou chybu
Spolehlivé údaje o ztrátách nejsou dostupné, ale Ukrajina je toho názoru, že Rusko za 14 dní od začátku invaze ztratilo asi 12 tisíc vojáků. Evropští zpravodajci jsou skeptičtější a hovoří o asi šesti až devíti tisících.
Ruský novinář Andrej Soldatov, který práci ruských zpravodajců dlouhodobě sleduje, si myslí, že problém tkví v tom, že FSB nabírá agenty primárně z řad příbuzných bývalých FSB agentů nezávisle na tom, zda mají pro práci předpoklady.
Schröder vyrazil za Putinem do Moskvy, ani Scholz o tom nevěděl
Zpravodajské služby západních států naopak rekrutují primárně studenty z elitních univerzit.
Druhé vysvětlení může být podle Soldatova takové, že FSB sesbírala pravdivé informace a vypracovala realistický scénář invaze, ale bála se ho Putinovi ukázat.
„Problém je v tom, že pro vrchní představitele je příliš riskantní říkat Putinovi to, co nechce slyšet, a tak si informace upravují,“ soudí Soldatov. Zpravodajské informace podle něj nefalšují přímo analytici, ale spíše až plukovníci nebo generálové.