Článek
„Vzhledem k nemožnosti vstoupit v nadcházejících letech do NATO se nemůžeme spoléhat jen na ústavní vymezení a avizovaný úmysl naší snahy vstoupit do NATO. Je to nastavený politický směr, ale nejsou to zbraně, letadla a státní ochrana,” cituje izraelský list postoj ukrajinské vládní strany.
Garanty navrhované dohody by se měly stát Spojené státy, do značné míry neutrální Turecko a paradoxně také Rusko, které Ukrajinu už dva týdny obsazuje.
Autoři návrhu patrně počítají s tím, že by bylo mezi Ruskem a Ukrajinou i díky této inciativě uzavřeno příměří a spory o území by se urovnaly.
Území se nevzdáme
Zelenského strana Služebník lidu ale nadále odmítá připustit možnost uznání Krymu jakožto součásti Ruské federace a uznání nezávislosti separatistických republik v Donbasu.
„Slyšeli jsme o ruském požadavku... je jasné, že ho nenaplníme, musíme ale vyjednat, jak bude život na těchto územích vypadat,“ cituje Jerusalem Post z prohlášení partaje ukrajinského prezidenta.
Samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ovšem v rozhovoru pro stanici ABC zveřejněném v úterý mluvil jinak. Působil otevřeněji ke kompromisu. Řekl, že se Ukrajinci vzdali ambice vstoupit do Severoatlantické aliance a jsou ochotni hledat kompromis ohledně statutu Krymu a separatistických regionů na východě země.