Článek
Mobilizovaný Arsen Temirajev byl zbit 24. září pro svůj etnický původ v Tokmaku. Na videu na účtu Mobilization News řekl, že do domu, kde byl, dorazila vojenská policie, která okamžitě zasáhla, aniž by cokoli řekla nebo se na cokoli zeptala: „Položili nás jako prasata obličeji k zemi. Mlátili pažbami. Příslušník vojenské policie se mě zeptal, jaké jsem národnosti. Odpověděl jsem, že Osetinec. ´Vyj… dřevo. Rusko je pro Rusy´. Bylo to ostudné.“
Pak jeden z vojenských policistů vypálil dávku z automatu u jeho hlavy a rozpálenou hlaveň mu přiložil na záda. Naložili jeho a etnického Kabardince do auta, kde je dál týrali. Bití přestalo až v kanceláři velitele vojenské policie.
Военного избили и пытали сотрудники военной полиции
— МОБИЛИЗАЦИЯ I Новости I Что делать? (@mobilizationews) September 26, 2023
Перед этим местная женщина обвинила их в изнасиловании и педофилии. В ответ её назвали «шмарой».
Солдат из 71 полка Арсен Темираев рассказал, что вместе двумя с соратниками восстанавливался после ранения в Токмаке… pic.twitter.com/aqjfHtSaxJ
Z poznámek bijících dospěl Temirajev k závěru, že jsou podezřelí ze zneužívání dětí, uvedl server Kavkaz realii.
Začal pochybovat o ruské propagandě
Temirajev tvrdí, že se terči vojenské policie stali kvůli obvinění místní obyvatelky. Ta označila Temirajeva a jeho druhy za násilníky a pedofily. Podle něj žena sama vodí vojáky za svými malými dětmi, ale on mezi nimi nebyl: „Jen plníme své úkoly a k nikomu nechodíme.“ Situace se nakonec vyjasnila, ale Arsen trvá na tom, aby byli útočníci trestně stíháni.
Po incidentu začal pochybovat o ruské propagandě, které na něj působila: „Myslel jsem si, že nacisti jsou na druhé straně. Jsou mezi námi.“
Военнослужащий из Северной Осетии Арсен Темираев заявил о жестоком избиении и оскорблениях по национальному признаку, которым он и двое его товарищей подверглись со стороны сотрудников военной полиции в оккупированном Россией украинском городе Токмаке.https://t.co/qntMZYJ01p
— Кавказ.Реалии (@kavkaz_realii) September 25, 2023
Hlava Severní Osetie Alani Sergej Meňajlo 26. září na svém telegramovém kanálu uvedla, že muži z jednotek dobrovolnických praporů Štorm Osetia a Alania incident v oblasti potvrdili.
Meňajlo ho nahlásil velení Jižního vojenského okruhu: „Samozřejmě jsem se okamžitě spojil s vedením Jižního vojenského okruhu a případ byl hned nahlášen veliteli 58. vševojskové armády. V současné době probíhá soud. Každý z viníků bude potrestán.“
Meňajlo zdůraznil, že případ je nepřijatelný: „Naši kluci podnikají bojové mise každý den, za cenu vlastních životů. Takový postoj je nepřijatelný nejenom vůči nim, ale ani vůči jakémukoli vojákovi, který hájí suverenitu Ruska v první linii.“
Institut pro studium války upozornil, že by etnické napětí mezi vojáky na záporožské frontě mohlo ohrožovat integritu ruské obrany v místě, kde Ukrajinci útočí a postupují. Jejich cílem je právě Tokmak.
Napětí i mezi Rusy a Čečenci
ISW v souvislosti s případem zmínil i kauzu syna čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Prezident zveřejnil na sociálních sítích příspěvek, kde chválil, jak jeho syn Adam bije zadrženého muže podezřelého za spálení koránu.
Případ vzbudil v Rusku silné pobouření a věnuje se mu i Ruská rada pro lidská práva. Její šéf Valerij Fadějev řekl, že pálení koránu je vážný zločin, ale vůči zadrženým se musejí dodržovat zákony. Členka rady Eva Merkačevová vyzvala k vyšetření kauzy a opatrně kritizovala čečenské vedení, že v některých oblastech Čečenska se orgány dopouštějí zločinů a nic se jim nestane.
Komisařka pro lidská práva Taťana Moskalová vyzvala Adama Kadyrova, aby se zodpovídal u soudu. Čečenský prezident pak uvedl, že on by syna, který „je temperamentní, netrestal, ale nechá ho potrestat podle ruských zákonů, bude-li odsouzen.“