Hlavní obsah

Na Ukrajině už zemřelo přes 100 tisíc ruských vojáků

4:43
4:43

Poslechněte si tento článek

Od zahájení invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 zemřelo na bojišti nejméně 103 275 ruských vojáků. Během posledních dvou měsíců, kdy Rusko vyjednává se Spojenými státy o možném míru, se ztráty na frontě nesnížily, ale naopak rostly rychleji než dříve. Informovala o tom ruskojazyčná mutace BBC, která analyzovala dostupná data společně s ruským nezávislým médiem MediaZona a týmem dobrovolníků.

Foto: ČTK / AP / Sergei Guneyev, AP

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

Od února 2025 vedou oficiální zástupci Ruska a Spojených států pravidelná jednání o urovnání na Ukrajině. Na základě různých publikací o mrtvých se BBC a její tým pokusily analyzovat, jak tato jednání ovlivnila intenzitu nepřátelských akcí, přičemž jako výchozí bod vzaly návštěvu zvláštního amerického vyslance Steva Witkoffa v Moskvě 11. února.

O tom, jak intenzivní boje jsou, může napovědět počet denně publikovaných nekrologů. Těch bylo za dva a půl měsíce vyjednávání mezi Ruskem a USA zveřejněno více než za předchozí tři měsíce. Třeba v únoru bylo denně zveřejněno v průměru 234 nekrologů, což je 1,5krát více než průměr loňského roku.

Podle analýzy tak ve válce na Ukrajině zemřelo již 103 275 ruských vojáků. Skutečné ztráty jsou zcela jistě mnohem vyšší, než lze pomocí otevřených zdrojů zjistit. Vojenští experti dotazovaní Human Rights Watch naznačují, že analýza ruských hřbitovů, válečných památníků a nekrologů by mohla pokrýt 45 až 65 procent celkového skutečného počtu mrtvých.

Na bojišti se totiž mohou stále nacházet těla značného počtu vojáků, kteří zemřeli v posledních měsících. Skutečný počet obětí na ruské straně by se tak mohl pohybovat v rozmezí 158 885 až 229 500.

Podle loňské říjnové zprávy Pentagonu přišlo Rusko o 600 tisíc vojáků - tedy vojáků, kteří byli zabiti, zraněni či zajati. Ukrajinská strana hlásí, že Rusové od začátku války do letošního dubna přišli už o více než 940 tisíc vojáků. Ruská strana své ztráty neuvádí. Čísla je proto těžké ověřit a analýza BBC za pomoci sledování úmrtních oznámení je jedním z mála přesnějších způsobů.

Přes 50 procent obětí nebylo před válkou v armádě

BBC podotýká, že ačkoliv zveřejňování nekrologů často odráží hlavní trendy dění na frontě, tak celkový počet hlášení se nerovná počtu úmrtí v daném období. Bezmála třetina publikací se totiž časem ukáže jako duplikát již provedených zápisů.

Ve spolupráci s MediaZonou a dobrovolníky BBC považuje za potvrzené úmrtí zveřejnění „v ruském oficiálním zdroji nebo médiích, publikace příbuzných nebo příspěvky v jiných zdrojích, pokud jsou doplněny fotografiemi pohřbu“. Tato data studují a přidávají je na seznam, který společně vedou od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Na základě toho BBC vypíchla několik dílčích statistik: od začátku války tvoří 52 procent potvrzených ruských ztrát lidé, kteří v době začátku války nebyli s armádou spojeni. Vězni, kteří odešli na frontu z trestaneckých kolonií, tvoří 16 procent ze všech známých mrtvých. Lidé, kteří byli mobilizováni, se na úmrtnosti podílí 12 procenty.

Rovná čtvrtina pak náleží dobrovolníkům, kteří po zahájení invaze podepsali smlouvu s ruskou armádou a Národní gardou. U této skupiny zaznamenala BBC od října 2023 prudký a stabilní nárůst co do počtu ztrát. Naopak míra potvrzených úmrtí mezi mobilizovanými zůstává stabilní, zatímco podíl mrtvých vězňů se dokonce postupně snižuje.

Nárůst úmrtí u dobrovolníků je ale dán tím, že Rusko se často snaží zatčeného muže poslat na frontu ještě před soudem. Státní duma loni vydala zákony umožňující zastavení trestního řízení, pokud obviněný podepsal smlouvu s armádou. Takové lidi BBC počítá jako dobrovolníky, a nikoliv jako vězně.

Výběr článků

Načítám