Článek
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2231, na kterou se USA odkazují, byla schválena v souvislosti s mezinárodní dohodou o omezení íránského jaderného programu v roce 2015.
Na jejím základě bylo na Írán uvaleno zbrojní embargo, které platilo do října 2020. Rada bezpečnosti ho poté neprodloužila. Rezoluce však podle západních diplomatů nadále počítá s omezením obchodování s raketami a související technologií, a to až do října 2023.
Podle Paříže a Londýna pod tento zákaz spadají právě i bezpilotní letouny. S tím souhlasí i Spojené státy.
V Izraeli se ozývají hlasy na dodání zbraní Ukrajině. Medveděv varuje
„Domníváme se, že drony poskytnuté Íránem Rusku a nasazené Ruskem na Ukrajině jsou mezi zbraněmi, na které se vztahuje embargo z (rezoluce) 2231,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Pattel.
Teherán popírá, že by bezpilotní letouny Rusku prodával. Kreml situaci nekomentuje. Podle Spojených států Írán o dodávkách svých zbraní lže.
Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová uvedla, že existují „rozsáhlé důkazy“ o nasazení íránských bezpilotních letounů Ruskem proti civilním i vojenským cílům na Ukrajině. Podle ní jsou toho důkazem pondělní útoky v Kyjevě, které si vyžádaly čtyři oběti.