Článek
Na adresu nejmodernější vojenské techniky, jako je systém protivzdušné obrany Patriot, Iris-T, raketa vzduch-vzduch, samohybná houfnice 2000 nebo moderní bojové tanky Leopard 2A6, ukrajinští vojáci chrlí jen samou kritiku. Píše to německý vojenský atašé v Kyjevě v utajovaném dokumentu, který vznikl jako záznam jednání v saském městě Delitzsch.
„Moderní německá technika je na frontě stěží použitelná,“ píše se v závěru dokumentu, který redakce Süddeutsche Zeitung získala.
Samohybná houfnice 2000 se vyznačuje „tak vysokou technickou zranitelností“, že „se silně zpochybňuje její nasazení na frontě“. Vyskytují se u ní softwarové problémy, častým problémem je přehřívání hlavně. Opravy komplikuje nedostatek náhradních dílů a byrokracie při jejich shánění. Často trvá měsíce, než se opraví.
V případě chlouby německého zbrojního průmyslu, bojového tanku Leopard 2A6, jsou náklady na opravu extrémně vysoké a většinou ho nelze opravit na frontě. Jeho předchůdce, téměř 60 let starý Leopard 1, je na papíře považován za „spolehlivý“, ale „často se používá pouze jako provizorium kvůli slabému pancíři“.
Verdikt Ukrajinců nad raketovými systémy dodanými Německem není o mnoho lepší. Systém protivzdušné obrany Iris-T SLM je velmi účinný, ale munice je příliš drahá a „není k dispozici v potřebném počtu“. Baterie raket Patriot jsou také v podstatě „vynikajícím zbraňovým systémem“, ale „nevhodným pro použití ve válce, protože nosné vozidlo je příliš staré a nejsou k němu náhradní díly“, píše se v dokumentu.
Slova chvály ale ukrajinští vojáci pějí na starý samohybný protiletadlový „tank“ Gepard. Z pohledu frontového bojovníka to je „nejoblíbenější, nejúčinnější a nejspolehlivější zbraňový systém“. Nejenže spolehlivě likviduje ruské drony, ale osvědčil se i na frontě. Je sice robustní, ale je méně zranitelný. Podobně nedají dopustit na vozidlo pěchoty Marder. Opět je to kus výzbroje ze 70. let minulého století. Ukrajinci ho láskyplně označují jako taxi první linie.
Ministra obrany Borise Pistoriuse (SPD) zprávy o problémech německých zbraní na Ukrajině překvapily. „Byl jsem překvapen a zprávy jsem vzal na vědomí,“ řekl Pistorius na okraj zasedání kontaktní skupiny pro dodávky zbraní na Ukrajinu. Ministr tvrdí, že je v neustálém kontaktu s ukrajinskými partnery a není si vědom žádných stížností. Zprávy „nechce hodnotit“, ale „určitě o tom bude mluvit“ se svým ukrajinským kolegou Rustemem Umerovem.
Bojové zkušenosti ukrajinských vojáků, kteří nejmodernější techniku prověřují na frontě, jsou důležitým vzkazem nejen pro německý Bundeswehr, ale pro všechny evropské armády. „Operační hodnota nejmodernějšího a současně komplikovaného vybavení je nízká, pokud jednotky nemohou provádět opravy na místě. Taková technika zůstává nevyužita,“ uvádí se v tajné zprávě.
Skutečnost, že jsou na Ukrajině ceněny zejména starší německé zbraňové systémy, ale neznamená, že by se od moderních zbraňových systémů mělo upustit, říká bývalý generál Hans-Lothar Domröse. Podle jeho slov je potřeba obojí: vysoce kvalitní tanky, ale také špičkové technologie s dalekosáhlými přesnými schopnostmi zásahu na velkou vzdálenost.