Článek
Johnson, který se před vstupem do politiky věnoval novinařině a v současnosti dokončuje knihu o Williamu Shakespearovi, svým úterním komentářem dostál své literární reputaci.
V úvodu čtenářům za použití květnatých slov popisuje, co na válkou zničené Ukrajině spatřil. „Vydejte se se mnou do okrového bahna na hřbitově v Buči, kolem rozstříleného kostela svatého Ondřeje. Postavte se nad hroby některého ze 416 obyvatel tohoto města - z toho 9 dětí - které Rusové zastřelili, aby zastrašili ostatní,“ píše Johnson.
Připomíná rozbombardované město Boroďanka, ze kterého si celý svět pamatuje fotky paneláku bombou rozseklého napůl. „Zkuste se podívat do prosebných očí lidí, kteří z trosek vytáhli 162 mrtvých a hledali dalších 28 lidí, jejichž ostatky se nikdy nenašly.“
„Podívejte se na ty statečné Ukrajince a odpovězte mi na otázku: Na co sakra čekáme?“
Chování ruských vojáků, jmenovitě mučení, znásilňování, vraždění, vymazávání celých měst z mapy, označuje britský expremiér za „nechutné“. Jaké argumenty existují pro oddalování vojenské pomoci Ukrajině? ptá se Johnson.
Je to válka o nezávislost
Podle něj není pochyb o tom, že Ukrajina vítězí a zvítězí. Ruský vládce „směšně podcenil“ svého nepřítele, kdy „nebojácní Ukrajinci zuřivě bránili své domovy“ před „údajně nejhrozivější armádou na světě“.
„Jsou schopni vyhnat Putina z celé Ukrajiny a taky to udělají. Nyní se jedná o válku o nezávislost a historie nás učí, že války o nezávislost končí jen jedním způsobem. Otázkou je kdy,“ pokračuje Johnson s dovětkem, že čím dříve se to Ukrajincům podaří, tím dříve skončí trápení pro celý svět.
Tuhle válku vyhrajeme. S Německem, nebo bez něj, prohlásil Morawiecki
Johnson uznává, že Putin má stále ještě kde brát. Ostatně o další vlně mobilizace se v posledních dnech spekuluje čím dál více. „Prokázal, že si absolutně neváží hodnoty lidského života.“
„Nyní připravuje protiúder. A i když ho Ukrajinci předvídají a tento úder snadno přežijí, budou potřebovat naši pomoc v další a rozhodující fázi – při dobývání pozemního mostu. To je ten souvislý pás dobyté země, který se táhne podél pobřeží od Donbasu ke Krymu a který v současnosti blokuje ukrajinský přístup k Azovskému moři,“ vysvětluje Johnson.
Pokud Ukrajinci zvládnou toto klíčové území dobýt zpět, píše Johnson, pak vyhrají. „Pak je to game over pro Putina.“
Potřebují „hloubkovou palbu“ - tedy dalekonosné dělostřelectvo. Ukrajinci vědí, z jakých pozic Rusové jejich zemi ostřelují. Tato velitelská centra a muniční sklady umějí lokalizovat, ale chybějí jim systémy, kterými by je mohli zasáhnout, vysvětluje Johnson.
„Potřebují letadla, která by na tyto pozice udeřila ze vzduchu, a potřebují obrněné vozy a tanky, aby znovu dobyli a udrželi území, které Putin ukradl,“ vyzývá.
Navzdory tomu, že už v Downing Street nesedí on, nýbrž ten, jenž jeho pád zapříčinil, uznává Johnson, že je stále hrdý na Spojené království a jeho pomoc Ukrajině. „Vysláním 14 tanků Challenger 2 dal náš ministr obrany Ben Wallace ostatním zemím příklad, kterému by se měly vyrovnat. Právě teď přišel čas, aby nás ostatní následovali,“ konstatuje Johnson.