Hlavní obsah

Myslel, že bojuje proti Jižní Koreji. Voják z KLDR nevěděl, že jede na frontu do Kurské oblasti

2:47
2:47

Poslechněte si tento článek

Kursk

Severokorejský voják v rozhovoru pro média vyjádřil přání opustit boje na Ukrajině. Uvedl, že původně měl jet na výcvik do Ruska jako zahraniční student, o tom, že bude bojovat na frontě v Kursku, mu prý nikdo neřekl. Teď by rád zažádal o azyl v Jižní Koreji.

Foto: Profimedia.cz

Ri je jedním ze severokorejských vojáků, které zajala ukrajinská armáda 11. ledna

Článek

Severokorejský voják, kterého The Korea Times uvádí pod jménem Ri, byl minulý měsíc zajat ukrajinskými silami během bojů v Kurské oblasti. Později přiznal, že by si přál dostat se do Jižní Koreji. „Rozhodl jsem se, tak na 80 procent, budu hledat útočiště a uvažuji o tom, že odjedu do Korejské republiky. Kdybych požádal o azyl, přijali by mě?“ namířil Ri otázku na média.

Šestadvacetiletý Ri, který se narodil v Severní Koreji, sloužil původně jako průzkumný odstřelovač. Uvedl, že patří ke Generálnímu průzkumnému úřadu severokorejské vojenské zpravodajské agentury.

Ri uvedl, že téměř všichni jeho spolubojovníci byli zabiti během dělostřeleckých útoků. On sám utrpěl vážná zranění čelisti a ruky. V rozhovoru přiznal, že když se do bojů zapojil, věřil, že bojuje proti jihokorejským jednotkám. Řekl také, že kdyby měl granát, pokusil by se vyhodit do vzduchu, protože být držen v zajetí se v Severní Koreji rovná zradě, cituje jeho slova The Korea Times.

Severokorejci se na ruském bojišti učí moderní taktice, pro Jižní Koreu je to nebezpečí

Válka na Ukrajině

Výpověď tohoto rázu od vojáka z KLDR otevírá prostor pro debatu o možném přesunu těch, kteří přání vyjádří, píše deník. „Vzhledem k tomu, že severokorejští vojáci jsou podle ústavy našimi státními příslušníky, vláda plánuje vést s Ukrajinou rozhovory v případě, že požádají o přesun do Jižní Koreje,“ uvedl minulý měsíc na tiskovém brífinku mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí Lee Jae-Wong.

Zatím není jasné, zda by proces převozu severokorejských zajatců do Jižní Koreje proběhl hladce, podle Ženevské úmluvy totiž váleční zajatci musí být repatriováni neprodleně po ukončení aktivních bojových akcí. Ri by mohl být výjimkou v souvislosti s ustanoveními Mezinárodního výboru Červeného kříže. Po návratu do Severní Koreje by mohl čelit závažnému porušování lidských práv.

Podle informací jihokorejské armády poslal Pchjongjang před pěti měsíci do Ruska přibližně 11 tisíc vojáků. Velká část z nich již padla nebo byla zraněna, navzdory tomu ale severokorejský režim stále připravuje nasazení dalších.

Severní Korea pošle Rusku na pomoc další vojáky, varuje Soul

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám