Článek
Tým operující v rámci Laboratoře humanitárního výzkumu Yaleovy univerzity prostřednictvím volně dostupných technologií hledal pohřešované ukrajinské děti a data sdílel s ukrajinskými úřady, které se pak postaraly o jejich návrat z Ruska, vysvětluje deník The Mirror.
Ačkoliv se univerzitní tým už podílel na záchraně stovek dětí, podle dat ukrajinské vlády jich bylo celkem uneseno téměř 20 tisíc, takže má jeho fungování stále hmatatelný význam. Přesto se tým stal další z obětí Muskova tažení za omezením výdajů americké vlády za údajně „zbytné“ programy.
Musk od lednového návratu Donalda Trumpa do Oválné pracovny vyškrtal z rozpočtu americké vlády miliardy. Toho docílil i zrušením velkých projektů bojujících se šířením malárie a AIDS v Africe nebo poskytujících pitnou vodu rozvojovým zemím. Pro to, že jeho škrty skutečně vedly ke snížení federálních výdajů nebo posílily americkou ekonomiku, zatím důkazy nepředložil.
Hledání unesených ukrajinských dětí je tedy podle Muska další „zbytnou“ aktivitou, kterou americká vláda dosud financovala. Právě únosy dětí jsou přitom důvodem, proč Mezinárodní trestní tribunál v březnu 2023 na ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho komisařku pro práva dětí Mariji Lvovou-Bělovovou vydal zatykač.