Článek
„Zdálo se mi, že je nervózní z toho, že zapojení Starlinku je v Rusku stále více vnímáno jako podpora ukrajinského válečného úsilí. Hledal způsob, jak uklidnit ruské obavy,“ řekl New Yorkeru nyní již bývalý náměstek ministra obrany Colin Kahl, který s Muskem o dalším poskytování služeb Starlinku Ukrajincům jménem americké vlády jednal.
S 52letým miliardářem zkraje léta vyjednával proto, že se začal – už poněkolikáté od začátku války – cukat.
Soustava satelitů společnosti SpaceX Ukrajincům slouží ke koordinaci úderů dronů a dělostřelectva, k živému přenosu videa z bojiště a ke shromažďování zpravodajských informací. Musk opakovaně vyslovil obavy, aby snahy o protiofenzívu nevedly k další eskalaci konfliktu. „Vysvětloval jsem mu, že tím, že Starlink odpojí, válku neukončí,“ líčil dále bývalý náměstek z Pentagonu. Jenže svůj postoj mu naléhavě v osobním telefonátu objasňoval také ruský prezident Vladimir Putin.
Pentagon nakupuje služby Starlinku pro Ukrajinu
Skvělý rozhovor s Putinem
„Chlubil se mi, že na mapě aktivity Starlinku vidí, jak se ‚celá válka vyvíjí‘. A řekl, že ho tyhle živé informace přiměly váhat nad tím, zda je jeho satelitní internetový systém využíván k mírovým účelům, nebo k vedení války. To bylo asi tak tři minuty předtím, než zmínil, že měl skvělý rozhovor také s Putinem,“ vzpomínal Kahl podle New Yorkeru.
Nejednalo se prý navíc o ojedinělý případ. Konzultovat situaci s Kremlem měl Musk pravidelně.
Autor citovaného článku v New Yorkeru Ronan Farrow v úterý řekl CNN, že ačkoliv to Musk neřekl, panují v Pentagonu obavy, že Musk přerušuje služby Starlinku v místech, kde má – i po konzultaci s Rusy – pocit, že by mohlo dojít k nejcitlivějším zásahům, respektive k největší eskalaci. Tedy například v oblasti Krymu nebo ruské Černomořské flotily.
Rtuťovitý spasitel
Nejbohatší muž světa v prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu v únoru roku 2022 vyslyšel prosby Ukrajinců a začal zemi poskytovat bezplatný přístup ke svým bezdrátovým internetovým terminálům Starlink. Ty tak rychle začaly plnit zásadní úlohu v komunikaci Ukrajinců a koordinaci odporu včetně protiofenzívy.
Na síti X nezablokujete už ani hulváty. Musk opět mění pravidla
Na konci loňského roku ale Musk začal vyjadřovat obavy, aby nebyl Starlink ukrajinskou armádou zneužíván k plánování útočných vojenských operací. Nejméně jednu z nich také vypnutím připojení zastavil, bezpočet jich narušil.
Starlink rovněž blokuje využívání svých satelitů k operacím bezpilotních letounů. Později si Musk vymohl, aby mu Pentagon a další země začaly za poskytování internetu Ukrajině platit.
V červnu letošního roku Pentagon s Muskovou společností Space X uzavřel smlouvu, která by měla zajistit stabilní službu za jasných (ale neveřejných) podmínek. Ukrajinci mají přesto obavy. Vzhledem k Muskově nestálé a excentrické povaze se bojí, aby je nepříjemně nepřekvapil, upozorňuje britský deník The Daily Mail.