Hlavní obsah

Mrak plynu zahalil ruské město po útoku ukrajinských dronů na chemičku

2:36
2:36

Poslechněte si tento článek

Ruské město Astrachaň, které leží nedaleko rozsáhlého petrochemického komplexu, zahalil po útoku ukrajinských dronů z tohoto týdne mrak zemního plynu. Gubernátor oblasti Igor Babuškin obyvatele ve středu vyzval, aby nepropadali panice. Podle něj jde jen o vedlejší efekt obnovy provozu komplexu a situace se do normálu vrátí sama.

Útok ukrajinských dronů na chemičku v Astrachaňské oblastiVideo: Reuters

Článek

„Drazí občané, dnes ráno bylo město zahaleno mrakem zemního plynu, který má po zpracování specifický zápach. Specialisté provádějí obnovovací práce a dnes ráno začali spouštět provoz. Nyní probíhá zapínací a přizpůsobovací proces, včetně spouštění flér (zařízení k dodatečnému spalování přebytečného plynu - pozn. red.),“ sdělil přibližně 475 tisícům obyvatel Astrachaně Babuškin.

Ukrajinský útok podle něj vedl k uhašení několika flér, jež pak bylo potřeba znovu nastartovat. To vyžadovalo vypuštění plynu, který byl pak „zapálen jako na domácím sporáku“.

Babuškin dodal, že meteorologové předpovídají, že mrak plynu město opustí sám. „Zemní plyn není v otevřeném prostoru zdraví nebezpečný. V blízké budoucnosti se stav atmosférického vzduchu normalizuje. Chci občany Astrachaně varovat, že v následujících dnech, než se komplex vrátí do běžného operačního módu, jsou takové situace možné. Nepanikařte!“ uvedl Babuškin.

Vítězství Ukrajiny si přeje 44 procent Čechů, některá čísla ze Slovenska zarazí

Domácí

Gubernátor nezmínil, jaké části provozu se obnovují. Podle průmyslových zdrojů agentury Reuters petrochemička pravděpodobně na několik měsíců přeruší výrobu motorových paliv.

Část obyvatel Astrachaně na gubernátorovo vyjádření zareagovala se sarkasmem. „Víte, zemní plyn není nebezpečný. Vdechujte ho zhluboka,“ napsal jeden z nich na sociálních sítích.

Jiní reagovali s obavami. „Od továrny do Astrachaně je to 60 kilometrů. A ten pach je tak silný. Co vesnice, které jsou k ní blíž?“ ptal se ve svém příspěvku další komentátor.

Astrachaňský komplex je jedním z největších petrochemických zařízení na světě. Za poslední rok zpracoval 1,8 milionu tun stabilního plynného kondenzátu a vyprodukoval 800 tisíc tun benzinu, 600 tisíc tun nafty a 300 tisíc tun topného oleje.

Rusko chtělo anektovat i Charkovskou oblast. Plánu na připojení se nevzdalo

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám