Článek
Dlouhodobým zastavením či omezením dodávek plynu z Ruska by podle předkládací zprávy vznikly na přechodnou dobu vážné problémy.
„Z hlediska zásobování České republiky zemním plynem jsou pro bezpečnost a spolehlivost vzhledem k absenci větších domácích zdrojů plynu rozhodující podzemní zásobníky plynu. Plyn v nich uložený je vlastněn obchodníky s plynem, kteří takto uloženým plynem v zimním období doplňují své nákupy plynu převážně na zahraničních krátkodobých a spotových trzích," stojí v předkládací zprávě.
Částí uloženého plynu plní obchodníci povinnost stanovenou energetickým zákonem zajistit stanovený podíl bezpečnostního standardu dodávky plynu pro jejich chráněné zákazníky uskladněním plynu v zásobnících na území členského státu Evropské unie. Právě tento podíl se má zvýšit z 30 na 45 procent.
Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v tuzemsku je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury.
„Vzhledem k současným existujícím rizikům, zejména pokud se týká dostatečné připravenosti na příští zimu, je navrhováno navýšení tohoto podílu na 45 procent. Mělo by to v konečném důsledku zvýšit bezpečnost a spolehlivost zásobování konečných zákazníků v České republice zemním plynem," uvádí předkládací zpráva k vyhlášce.
Navrhovaná úprava si nevyžádá nároky na výdaje ze státního rozpočtu ani z ostatních veřejných rozpočtů. Novela má mít kladný dopad na podnikatelské prostředí, neboť přispěje ke zvýšení energetické bezpečnosti České republiky v oblasti plynárenství.