Hlavní obsah

Moskva hrozí odvetou za použití západních střel na ruském území

Aktualizováno

Pokud Ukrajina použije na ruském území střely dlouhého doletu dodávané Spojenými státy a jejich spojenci, bude to znamenat radikální změnu konfliktu. Rusko v takovém případě zareaguje odpovídajícím způsobem, pohrozilo v pondělí podle agentury Reuters ruské ministerstvo zahraničí.

Foto: Vyacheslav Prokofyev, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu (18. listopadu 2024)

Článek

„Použití střel dlouhého doletu Kyjevem k útokům na naše území bude znamenat přímé zapojení USA a jejich satelitů,“ prohlásila podle Reuters mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Ta při zmínce o Ukrajině a případném použití raket dlouhého doletu v hloubi ruského území opakovaně odkazuje na zářijové vyjádření prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu tehdy prohlásil, že odpálení západních střel do Ruska by znamenalo, že proti němu bojují přímo země NATO. Hovořil také o možném použití jaderných zbraní v případě, že Ukrajina zaútočí konvenčními zbraněmi s podporou jaderného státu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters v pondělí prohlásil, že americká administrativa přilévá olej do ohně a snaží se konflikt na Ukrajině eskalovat.

USA reagovaly, že konflikt naopak eskalují Rusové, když do něj zapojují vojáky KLDR.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová

Končící americký prezident Joe Biden povolil podle médií Ukrajincům používat americké střely dlouhého doletu také proti vojenským cílům na ruském území. Kyjev o to až dosud marně usiloval. Web Axios upřesnil, že se jedná výhradně o ruskou Kurskou oblast. Střely ATACMS by tak mohly podpořit ukrajinské síly, které v Kurské oblasti operují.

Padnout by měla také omezení na Storm Shadow a SCALP, které podle některých médií zruší Británie a Francie, jež se ale zatím k věci oficiálně nevyjádřily.

Scholz taurusy stále nechce dát

Německý kancléř Olaf Scholz podle Reuters však stále trvá na zákazu použití střel Taurus na ruském území. S ohledem na blížící se předčasné parlamentní volby v Německu, které se mají konat 23. února, konec odmítání, které Scholz odůvodňuje obavami, že střely dlouhého doletu by mohly vést zapojení Berlína do konfliktu s Moskvou, může být velmi blízko.

Favorit voleb Friedrich Merz z CDU se už nechal slyšet, že pokud se stane Scholzovým nástupcem, bude prosazovat ultimátum ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, aby do 24 hodin zastavil bombardování civilistů na Ukrajině, jinak Německo na Ukrajinu začne taurusy dodávat.

Favorit německých voleb: Putin dostane ultimátum, jinak dodáme Ukrajině rakety dlouhého doletu

Evropa

„Tisíc dní od začátku války dává dobrý důvod Ukrajině taurusy dodat,“ poznamenal v komentáři deník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odkazem na skutečnost, že v úterý uplyne tisíc dní od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Německá armáda má zhruba 600 taurusů starší generace, která odpovídá paralelně vyvíjeným britsko-francouzským střelám Strom Shadow/SCALP. Německé střely s plochou dráhou letu patří mezi nejpřesnější ve své kategorii, cíl jsou schopny zasáhnout na 500 kilometrů a projdou až šesti metry betonu. Berlín má ale zájem pořídit si novou generaci těchto střel označovanou jako Taurus Neo.

Rakety dlouhého doletu dělají Moskvě čím dál tím těžší hlavu. Soudě podle reakce Zacharovové

Evropa

Výběr článků

Načítám