Článek
„Mobilizace vojáků mezi Severní Koreou a Ruskem pokračuje,“ uvedla NIS podle zdrojů agentury Jonhap. „Prověřujeme možnost nasazení severokorejských vojáků včetně vysoce postavených vojenských představitelů na frontách,“ dodala zpravodajská služba.
Sdělila také, že ruské letadlo na trase z Moskvy do Pchjongjangu už z 23. na 24. října zřejmě přepravovalo klíčové ruské bezpečnostní činitele zapojené do nasazení Severokorejců.
Při další návštěvě Ruska severokorejská ministryně zahraničí Čcho Son-hui zřejmě projednávala další nasazení vojáků a kompenzace za jejich vyslání do Ruska. Odletěla tam v pondělí.
KLDR může připravovat další provokace
NIS upozornila na nebezpečí transferu vyspělých technologií z Ruska do KLDR: „Zdá se, že s pořízením vyspělých dílů a za technologické spolupráce s Ruskem je Severní Korea připravena vypustit další vojenskou špionážní družici, která selhala v květnu. Bedlivě sledujeme možnost sedmé (severokorejské) jaderné zkoušky po amerických prezidentských volbách.“ Z dalších možných provokací zmínila vypuštění mezikontinentální balistické rakety nebo balistické rakety středního doletu s hypersonickým vztlakovým tělesem.
Tajná služba také zmínila jazykové bariéry komplikující nasazení Severokorejců, kteří jsou podle zpráv NATO už v Kurské oblasti. Uvedla, že Rusové učí severokorejské vojáky více než sto ruských vojenských termínů, ale problémy v komunikaci přetrvávají.
Počet vojáků zmíněn nebyl, ale jihokorejská tajná služba jej už dříve odhadovala na 12 000. Nově uvedla, že letos bylo do Ruska vysláno také 4000 korejských dělníků.