Článek
Tea společně s Elvirou a Valentynou utekly v ten den ráno za mimořádně obtížných okolností. „Vzaly jsme jen dokumenty a několik základních věcí,“ sdělila Valentyna.
Útočiště nalezly v malé obci Kvakovce na východě Slovenska v okresu Vranov nad Topľou. „Nesmírně děkujeme za všechnu pomoc, které se nám dostalo. Slovensko projevilo obrovskou lidskost,“ řekla Valentyna Denníku N.
Vzpomíná si na rozhovory s babičkou, jež jako čtyřletá prožila přepadení Sovětského svazu nacistickým Německem v červnu 1941. Ani jedna z nich nevěřila, že ve 21. století se něco podobného může zopakovat.
Doufám, že nás naši muži pomstí, říká znásilněná z Chersonu
Svár o hřiště
Rodině Elviry, další uprchlice z Buče, do základů vyhořel dům. „Zničila ho exploze, a když jsme volali hasiče, kvůli silné palbě odmítli přijet. Tak jsme jen bezmocně sledovali, jak plameny spalují dům přímo před našima očima. Zůstaly z něj trčet jen zdi,“ dodala.
Slovenské úřady nechaly vybudovat stanové městečko pro běžence přímo v areálu gymnázia v Michalovcích. Adriana Petrová, ředitelka školy, to označila za nešťastné řešení. „Z úřadu vlády mi telefonovali, že nám zabírají obě tělocvičny se zázemím i hřiště. Namítala jsem, že to určitě není vhodné, protože jsme v širším centru města a připravili nás o možnost sportovat,“ řekla deníku Nový čas.
Masakr v Buči byl poslední kapkou. Americké koblihy v Rusku končí
Ředitelka upozorňovala, že je ve městě uzavřená střední škola, v níž úřady zřídily sklad humanitární pomoci. Ani to nepomohlo. Do areálu dorazili hasiči z Itálie, vybudovali stany, a 30. března zde ubytovali utečence.
Zůstává jen každý pátý |
---|
Od začátku války na Ukrajině překročilo slovensko-ukrajinské hranice 322 tisíc lidí. |
O dočasné útočiště na Slovensku požádalo přes 65 tisíc lidí. |
Za jeden den přišlo na Slovensko 1765 žen, 891 dětí a 723 mužů. |