Článek
Na situaci se snaží upozornit Vitalij Horževskyj, letecký technik a rotmistr 114. brigády taktického letectva, který osobně obdržel rozkaz převelení k pozemním silám 11. ledna. Podle něj mohou hromadné přesuny výrazně snížit efektivitu ukrajinského letectva. Upozornil, že po splnění příkazu obsazení leteckých jednotek klesne asi na 40% .
„Ve 114. brigádě sloužím od roku 2014, opravuji vojenskou techniku a udržuji její bojeschopnost, například letouny MiG-29 a MiG-29A, které nám poskytli naši partneři, Slovensko a Polsko. Převelení k pozemním silám bylo dobrovolné asi do roku 2022,“ cituje Horževskyho Ukrajinská pravda.
Hromadné převody podle něj začaly v roce 2024 a pokračují i nyní, jen v loňském roce šlo o asi 250 osob. „Už teď v novém roce jsme obdrželi požadavek na převelení více než 200 lidí,“ řekl.
Musím jít šturmovat paseky
Důstojník uvádí, že chápe potřebné kroky k obraně země, je ale přesvědčen, že bez letadel Ukrajina pokračovat v bojích nemůže. „Výcvik leteckého specialisty vyžaduje roky praxe a příprav,“ říká Horževskyj. „A mně bylo řečeno, že musím jít šturmovat nějaké lesní paseky. Inu dostaneš rozkaz a musíš ho plnit,“ dodal.
Ukrajinská armáda tvrdí, že převelí jen členy týmu, kteří nebudou postrádáni. Podle Horževskyho ale efektivitu týmu poškodí převelení jakéhokoli člena, protože protiletadlový raketový systém vyžaduje kolektivní úsilí. Největším problémem podle něj je, že letectvo žádné posily už rok nenabírá.
„Každá skupina, která systém ovládá, by se měla skládat minimálně ze tří osob. Kvůli převelení se ale některé týmy musí rozpustit, což automaticky znamená vynechání vzdušných cílů,“ uvádí Horževskyj.