Článek
Kadyrovovi bojovníci smějí spát v hotelech, napsal Bild. Odvolává se přitom na výpověď ženy jednoho z ruských vojáků, které to měl říci její manžel. To samé sdělil i vojenskému psychologovi, jenž se ho zeptal na postoj k válce.
„Můj manžel je otevřený a hloupý. Vyjádřil svůj postoj k celé této válce. Že místní obyvatelstvo je proti okupaci, že kadyrovci a další elitní jednotky bydlí v hotelech, zatímco řadoví vojáci jsou v kasárnách, v hrozných podmínkách, bez zásob a jídla,“ řekla.
Podobný obrázek ale popsal i reportér deníku Bild Peter Tiede. Již v prvních týdnech po invazi viděl čečenské vojáky ve čtyřhvězdičkovém hotelu v ruském městě Bělgorod. Po hotelu chodili podle jeho slov v pantoflích a teplácích a hranice překračovali, aby si natáčeli videa.
Ve Švédsku byl zabit Kadyrovův velký kritik
Ukrajinské ministerstvo obrany navíc tvrdí, že Čečenci na frontě nikdy nejsou v předních liniích. Zůstávají v pozadí. Jejich úkolem je podle Ukrajinců mimo jiné zastavit dezertéry, v případě nutnosti je zastřelit.
Žalostné vybavení
Oleg Orlov, aktivista v Rusku zakázané lidskoprávní organizace Memorila, připisuje konflikty mezi Kadyrovovými bojovníky a běžnými ruskými vojáky také špatnému vybavení mobilizovaných vojáků. „Čečenští bojovníci jsou lépe vyzbrojeni než jiné jednotky. To vyvolává žárlivost a ta se mění v nenávist,“ říká.
Mnozí vojenští analytici jsou přesvědčení, že ukrajinské jednotky mají v nadcházející zimě před ruskými navrch. Mladí nezkušení ruští velitelé na frontě jsou „velmi vyčerpaní“, napsal na Twitteru vojenský expert Jack Watling z londýnského Royal United Service Institute.
Mnohým mobilizovaným chybí zimní oblečení, výcvik a odpovídající podmínky na pozicích. Ben Hodges, bývalý vrchní velitel americké armády v Evropě, se dokonce domnívá, že v zimě „nelze vyloučit kolaps ruské armády“.