Článek
Sting (česky žihadlo), jak se nový ukrajinský dron jmenuje, má být nasazen při likvidaci bezpilotníků Šáhid 136, strojů íránské provenience, místo konvenční munice protivzdušné obrany. Jeho úkolem je podle The Telegraph zadržet především útoky kamikadze drony.
Pro ukrajinská „žihadla“ je charakteristický design klasické kvadrokoptéry s velkou kopulí, kde je umístěna bojová hlavice a kamera. Pilotovat se bude ze země pomocí brýlí s virtuální realitou, z nichž operátor získá přesný obraz, kam dron letí.
Další vývoj lovce šáhidů se má podle konstruktérů zaměřit na využití umělé inteligence, která by měla operátorovi pomoci bezchybně zaměřit cíl, uvedl list.
🇺🇦 Ukraine is developing the 'Sting' drone interceptor, which can fly at speeds of over 160 km/h and at altitudes of up to 3 km. The operator will control it through VR glasses, and in the future, they plan to add an artificial intelligence system for automatic targeting.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) October 20, 2024
The… pic.twitter.com/kv59HMLj7r
Podobné drony už byly použity k zachycení ruských průzkumných bezpilotníků, které létají pomalu a vysoko nad bojištěm a shromažďují informace pro dělostřelecké a raketové jednotky.
Má šetřit drahé západní rakety
Sting však bude prvním bezpilotním letounem speciálně vyvinutým proti šáhidům. Rusko jich nyní na základně íránské licence v závodě v Jelabuze v jihovýchodní části Tatarstánu vyrábí více než 6000 ročně.
Na ukrajinská města jich z ruských pozic útočí 30 až 80 denně. Toto množství útoků přimělo ukrajinské techniky, aby se do vývoje lovce šáhidů pustili. Šlo také o to ušetřit drahé západní rakety země–vzduch. Podle vývojářské kanceláře Wild Hornets (česky Divoké sršně) jeden sting kromě toho stojí zhruba desetkrát méně než jeden šáhed.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počátkem října uvedl, že jeho země letos vyrobí 1,5 milionu dronů, přičemž cílem je zvýšit produkci na zhruba čtyři miliony ročně.
Kyjev už zajistil od svých západních spojenců na výrobu dronů i jejich nákup prostředky v miliardách dolarů.
„V současné době ale Rusko s pomocí spojenců, zejména Íránu a Severní Koreje, zvyšuje své útočné schopnosti,“ poznamenal podle listu Ihor Lačenkov, ukrajinský influencer s více než 1,5 milionu sledujících, který pomáhá získávat finanční prostředky na vývoj i výrobu dronů i dalších zbraní. „Musíme odolat – jiná možnost není,“ uzavřel.