Článek
„Neměli bychom se stavět do pozice, kdy Ukrajině diktujeme jiné podmínky míru, když bojuje o vlastní přežití,“ odpověděl Lipavský na otázku, zda je rozumné, aby Ukrajina nadále požadovala obnovení hranic před rokem 2014 – tedy včetně Krymu a Donbasu.
Lipavský, který v Londýně převzal Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv, rovněž zopakoval, že za explozi v Polsku může Rusko. Zřejmě zbloudilá raketa ukrajinské protivzdušné obrany na místě zabila dva nevinné Poláky, vyšetřování pokračuje.
Dodal, že v sázce jsou zásady územní celistvosti OSN a mezinárodní řád. „Putin chce zničit zásadu, že se hranice států nemění hrubou silou,“ řekl Lipavský.
Média: Kreml přiznal, že chce útoky na infrastrukturu donutit Kyjev k jednáním
Guardian dává Lipavského slova do kontextu nedávných komentářů některých amerických představitelů v čele s generálem Markem Milleym, šéfem ozbrojených sil země, že boje ve válce se přes zimu pravděpodobně dostanou do patové situace a že by Kyjev měl zvážit obnovení diplomatických jednání s Ruskem.
„Ukrajinci se jasně rozhodli, že nechtějí být součástí moskevského impéria,“ řekl Lipavský. Dodal, že je nutné, aby Západ dlouhodobě pomáhal chránit Ukrajinu, protože její boj proti sousedovi „chrání i nás“.
Britský deník uvádí, že Praha se stala v posledních týdnech „dějištěm provládních i protivládních demonstrací v souvislosti s rostoucími cenami, které kritici středopravicové vlády v zemi chtějí přičíst na vrub vládní proukrajinské politice“.
Lipavského článek vykresluje jako jednoho z „vytrvalých podporovatelů Ukrajiny“. „Svoboda není zadarmo. Možná že tato zima bude krutější. Ale jakou cenu bychom zaplatili za nesvobodu? Ta by byla mnohem, mnohem, mnohem, mnohem vyšší,“ argumentoval.