Článek
Na záběru je vidět kráter způsobený explozí hlavice, ale také okna hospodářských budov vyražená tlakovou vlnou po explozi.
Šéf polské vlády Mateusz Morawiecki byl v neděli dotázán na výsledky vyšetřování výbuchu rakety v Przewodówě, při němž zahynuli dva muži. Čelil i otázce, zda ukrajinská strana uznává, že šlo o jejich raketu.
„Zatím to nevíme. Nechte na tom pracovat odborníky a vyšetřovatele. K vyšetřování jsme přizvali odborníky z ukrajinské strany, ale i mezinárodní experty z NATO a USA,“ odpověděl premiér. Uvedl, že vyšetřování má „důkazy z kamer pohraniční stráže, které však s naprostou jistotou neukazují, odkud byla raketa vypálena“.
„Musíme pokračovat ve shromažďování důkazů, vyšetřování bude nějakou dobu trvat,“ dodal.
Morawiecki ujistil, že Polsko chce zachovat plnou transparentnost vyšetřování. „Zejména chceme, aby si naši ukrajinští přátelé a partneři byli jisti, že výsledek vyšetřování bude prokázán. Proto jsme je přizvali k vyšetřování,“ řekl.
Napětí po dopadu
Raketa dopadla na statek 15. listopadu, kdy ruská vojska zahájila rozsáhlý raketový útok na Ukrajinu. Při její explozi zahynuli dva Poláci.
Kvůli dopadu rakety zasedala v Polsku celou noc bezpečnostní rada, nakonec ale nepožádala o aktivaci článku čtyři washingtonské smlouvy, podle něhož se svolávají konzultace. Americký prezident Joe Biden uvedl, že raketa zřejmě nebyla vypálená z Ruska, Kyjev však stále tvrdí, že byla ruská.
So what crashed in the village of Przewodów, Poland today?
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) November 15, 2022
With the cooperation of @blueboy1969 we analyzed the available photos of fragments and came to a clear conclusion that they belong to the 48D6 motor of the 5V55-series missile of the S-300 AD system- a Ukrainian one. pic.twitter.com/f0Ex3USLN8
Analýza trosek naznačuje, že šlo o raketu 5V55 ze systému S-300. Rusové tvrdí, že tato raketa byla vyrobena na Ukrajině, a požadují zveřejnění výrobního čísla. Rakety 5V55 se vyráběly v SSSR a na Ukrajině se pak modernizovaly. Sériové číslo by mohlo určit, komu byla dodána. Je to však vedlejší vzhledem k takticko-technickým údajům střely.
Rusové používají rakety ze systému S-300 i k útokům na pozemní cíle. Vzhledem k dostřelu rakety 5V55 je však vysoce nepravděpodobné, že by tato mohla být vypálena z Běloruska. Dosah střely 5V55 při nasazení proti vzdušným cílům se uvádí 75 km. Po balistické křivce by pak mohla uletět nanejvýš 150 km.
Debris resembles missile associated w/ S-300 air-defence system. Ukraine operates S-300. Russia has also been using them in (inaccurate) land-attack mode. But it does not seem possible for 5V55-series missile fired from Belarus to reach Przewodów (green), given truncated range? https://t.co/WPlUXFiS5S pic.twitter.com/X7JXcjUfBk
— Shashank Joshi (@shashj) November 15, 2022
Jiné rakety použité v systému S-300 mají delší dosah, až 150 km proti vzdušným cílům, a po balistické křivce mohou uletět přes 300 km.
Rakety řady 5V55 jsou staré přes dvacet let a nešlo o jejich první selhání. Jedna například dopadla v létě u Dnipra. Pokud raketa nezasáhne cíl a odchýlí se od trajektorie, má dojít k zničení její hlavice ještě před dopadem, což se v tomto případě nestalo.
Tyto rakety se vyráběly v SSSR a v pak v Rusku i na Ukrajině.